„To był prawdziwy duchowny”. Tłumy wiernych pożegnały biskupa Ryszarda Karpińskiego [ZDJĘCIA]

db79ddcb 4411 411d 93f6 dd3f4d2e4df0 2024 01 13 121628

W lubelskiej archikatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe biskupa pomocniczego seniora archidiecezji lubelskiej, Ryszarda Karpińskiego. Spoczął on w kryptach kościoła św. Piotra Apostoła w Lublinie. Podczas mszy świętej odczytano list od papieża Franciszka, w którym ojciec święty podziękował za posługę zmarłemu duchownemu.

CZYTAJ: Uroczystości pogrzebowe biskupa Ryszarda Karpińskiego [LIVE, ZDJĘCIA]

W homilii, przemyski arcybiskup senior Józef Michalik, zaznaczył, że świętej pamięci biskup Karpiński to przede wszystkim bardzo aktywny sługa powszechnego kościoła. – Zaangażowany w światowe duszpasterstwo imigrantów, które zostało mu zlecone pierwotnie przez Stolicę Apostolską. Tej misji pozostał wierny przez całe życie koncentrując się z czasem na duszpasterstwie wśród Polaków przebywających poza krajem. Ściśle współpracując z Konferencją Episkopatu Polski powoli stawał się ekspertem, chętnie konsultowanym na międzynarodowych, wielorakich konferencjach.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Jego wieloletnie kapłaństwo i posługa podróżnym stanowiły przykład dla innych duchownych – wspomina Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, który od biskupa Karpińskiego przejmował posługę Polakom na emigracji. – Mogłem się od niego wiele nauczyć, wiele rad mi udzielał, ale też jako człowiek był niezwykle otwarty, pełen pogody ducha. Był zawsze życzliwy i zdolny do tego, żeby jakieś trudne sytuacje rozładować dobrym uśmiechem, radą i często myślę, że tak go postrzegaliśmy. Imponowała mi ta jego gotowość do posługi. Będąc już wiele lat emerytem czy będąc nie raz w nie najlepszej sytuacji zdrowotnej to bardzo chętnie odwiedzał Polaków za granicami, chętnie do nich przyjeżdżał.

Tłumy wiernych zgromadziła msza święta pogrzebowa biskupa pomocniczego seniora archidiecezji lubelskiej, Ryszarda Karpińskiego. Nabożeństwo trwa w archikatedrze lubelskiej. Lubelscy wierni wspominają duchownego między innymi jako biskupa, który ich bierzmował oraz opiekuna pielgrzymów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Był bardzo ciepły. On opiekował się pielgrzymami w Ziemi Świętej, dlatego tu jestem. To był biskup moich czasów. Bierzmował, uczył nasze dzieci. Był uśmiechnięty, zadowolony. Nikomu nie szczędził słowa. Zawsze z każdym z uśmiechem porozmawiał, to był prawdziwy duchowny. Znałem go, bo często przyjeżdżał do Jastkowa na bierzmowanie młodzieży. Był pełen poczucia humoru. Dobrze się z nim znałem, bo jestem katechetą i wiele było tych spotkań.

Po nabożeństwie w archikatedrze ciało biskupia Karpińskiego zostało złożone w kryptach kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej w Lublinie.

CZYTAJ: Nie żyje biskup Ryszard Karpiński [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

 – Ksiądz biskup Ryszard Karpiński był częstym gościem na naszym uniwersytecie – mówi rektor KUL, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski. – Poczynając od okresu kiedy studiował, kiedy zakończył swoje studia w Instytucie Nauk Biblijnych. Później prowadził lektorat języka włoskiego, był bardzo dobrym znawcą tego języka. W naszej pamięci zapisuje się jako nasz student, doktorant, a również jako ten, który odwiedzał wiele naszych agend. 

– Podziwiałem go za fenomenalną pamięć – wspomina proboszcz archikatedry lubelskiej ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, który był sekretarzem biskupa Ryszarda Karpińskiego w czasach, gdy ten był odpowiedzialny za duszpasterstwo emigracji. – Do osób, do nazwisk, ale także znajomość języków. Ksiądz biskup w mowie i na piśmie przygotowywał dokumenty, pisał e-maile po francusku, niemiecku, angielsku i po włosku. Wiem, też, że odprawiał msze święta w języku rosyjskim.  

Ksiądz Krzysztof Kwiatkowski dodał, że biskup Karpiński był wielkim orędownikiem kultu Matki Bożej Płaczącej: – Wyrażam wdzięczność za troskę o  rozwój sanktuarium Matki Bożej Płaczącej i za przygotowanie uroczystej koronacji Pani Katedralnej.

CZYTAJ: „Zawsze był w drodze”. Wspomnienie biskupa Ryszarda Karpińskiego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Biskup Ryszard Karpiński przyjął święcenia kapłańskie w 1959 r. Odbył studia biblijne na KUL, naukę kontynuował w Rzymie. Został konsekrowany w 1985 r. w katedrze lubelskiej przez  Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. W trakcie swojej posługi był między innymi Przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Odbył jako biskup 176 podróży zagranicznych. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w 2012 r. przeszedł w stan emerytalny. Zmarł 5 stycznia w wieku 88 lat. 

MaK / ZAlew / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski / Krzysztof Radzki

Exit mobile version