Warszawski Sąd Rejestrowy nie wpisał likwidacji Polskiego Radia do KRS. Sąd tym samym oddalił wniosek o wpis likwidacji publicznego nadawcy do Krajowego Rejestru Sądowego.
Postanowienie w tej sprawie zostało wydane dzisiaj.
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który stanowi walne zgromadzenie spółek mediów publicznych, postawił Polskie Radio w stan likwidacji w środę 27 grudnia 2023 roku.
Wcześniej sądy wpisały do KRS otwarcie likwidacji 11 z 17 regionalnych rozgłośni publicznych.
Informację o oddaleniu wniosku o likwidacji przez stołeczny sąd opublikowało kilku polityków PiS na swoich kontach w mediach społecznościowych.
MKiDN: Odmowa otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A., nie wywołuje skutków prawnych
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wydany komunikacie podkreśla, że dzisiejsza odmowa otwarcia likwidacji Polskiego Radia S.A. poprzez wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie wywołuje skutków prawnych powodujących zmianę statusu Spółki i jej władz. Polskie Radio S.A. w likwidacji zapowiada złożenie skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego.
Jak napisano, Polskie Radio S.A. jest nadal w stanie likwidacji na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki z 27 grudnia 2023 roku, na którym Skarb Państwa posiadający 100 procent akcji w kapitale zakładowym reprezentował zgodnie z prawem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spółka nie posiada ani zarządu, ani prezesa, ponieważ w czasie procesu likwidacji zgodnie z kodeksem spółek handlowych funkcje zarządcze pełni likwidator.
Likwidatorem Spółki jest Pan Paweł Majcher powołany powyższą uchwałą WZA. Resort wyjaśnia, że jedynie prawomocny (czyli ostateczny, po wyczerpaniu wszystkich instancji) wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę Walnego Zgromadzenia Spółki z 27 grudnia 2023 roku mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Polskiego Radia S.A. w likwidacji oraz powołania likwidatora, który nadal w świetle prawa pełnią swoją funkcję.
To samo odnosi się do skuteczności powołania przez WZA nowej Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. w likwidacji (w składzie: Olga Sztejnert-Roszak, Tomasz Kapliński i Jakub Bartosiak).
“Wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny”
Jak napisano w komunikacie, wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym ma charakter deklaratoryjny – jest to informacja dla uczestników obrotu gospodarczego, że określone dane zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców. Wpis w rejestrze nie tworzy prawa lub statusu organów, np. prawa do zasiadania we władzach spółki. Ma jedynie walor informacyjny. Istotne jest także to, że z chwilą złożenia przez Polskie Radio S.A. w likwidacji skargi na dzisiejszą czynność referendarza sądowego (wpis w rejestrze), co nastąpi zapewne niezwłocznie, dokonany wpis traci wszelką moc do czasu rozpoznania skargi przez sąd, a w następnej kolejności ewentualnej apelacji przez sąd drugiej instancji.
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant właściciela spółek mających realizować misję mediów publicznych, dokłada wszelkich możliwych starań, aby przywrócić Polkom i Polakom pluralistyczne, rzetelne radio publiczne na najwyższym poziomie. Wobec obstrukcji prezydenta dotyczącej okołobudżetowych środków na finansowanie Spółki w najbliższym roku, WZA było zmuszone postawić Spółkę w stan likwidacji, jednak obecne władze Spółki czynią wszystko, aby racjonalizując wydatki zapewnić płynną gospodarkę ekonomiczną, produkcję programów i funkcjonowanie Spółki. Jednocześnie przeprowadzane będą liczne analizy i audyty, które mają zbadać wszelkie ewentualne nadużycia finansowe w latach 2016-2023 – napisano w komunikacie.
CZYTAJ: Kolejna rozgłośnia regionalna wpisana do KRS
Przypomina się, że wcześniej sądy w całym kraju wpisały do KRS otwarcie likwidacji 11 z 17 regionalnych rozgłośni publicznych. Dotyczy to m.in. Radia dla Ciebie, rozpoczęcie likwidacji rozgłośni wpisał ten sam Sąd Rejonowy dla Warszawy, który dzisiaj odmówił wpisania likwidacji Polskiego Radia S.A.
Świadczy to – w ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o przyjęciu przez większość referendarzy rozpatrujących analogiczne wnioski, że procesy likwidacji zostały zainicjowane prawidłowo przez właściwy organ, a likwidatorzy powołani skutecznie i zgodnie z prawem.
– Prawne spory dotyczące powołania władz spółek medialnych mogą trwać jeszcze jakiś czas, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mając liczne profesorskie opinie prawne potwierdzające prawidłowość procesów likwidacyjnych, jest przekonany, że spory zakończą się pomyślnie – napisano w komunikacie resortu.
Informacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym odnośnie władz Polskiego Radia S.A. w likwidacji
Dzisiejszy (z dnia 22 stycznia 2024 roku) wpis referendarza sądowego Karoliny Ilczuk w Krajowym Rejestrze Sądowym, odmawiający… pic.twitter.com/KqiCvZd4AM
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 22, 2024
IAR / RL / opr. AKos
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons