“Jesteśmy dla naszych pacjentek”. Szpital w Hrubieszowie wyróżniony w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku

419731571 1202662827784483 3183747124200835280 n 2024 01 23 181446

Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku. W zestawieniu „TOP10 w Polsce” na 4 miejscu znalazł się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. Zestawienie szpitali położniczych w Polsce powstało na podstawie anonimowych ankiet “Głos Matek”. W ub. roku wypełniło je 16 455 kobiet.

– To wyróżnienie jest oceną naszej pracy i naszych starań – podkreśla pełniący obowiązki ordynatora oddziału położnictwa, ginekologii i patologii ciąży w szpitalu w Hrubieszowie, Jarosław Cybulski. – Jednocześnie bardzo się cieszymy, że pacjentki zauważymy to co my robimy. Ktoś może powiedzieć, że to jest zakres naszych obowiązków, ale my chcemy, żeby nasze pacjentki były u nas zadowolone, czuły się pod dobrą opieką i żeby chciały do nas wrócić. Jednocześnie chcielibyśmy, że pacjentki z innych terenów przyjeżdżały do nas do porodu. Wydaje nam się, że w taki sposób jak wygląda nasz oddział i to, w jaki sposób dbamy o pacjentki, to będą taką małą cegiełką do tego, żeby ten oddział funkcjonował w dalszym ciągu, bo to jest nasza przyszłość.

CZYTAJ: Zbyt mało Polek zgłasza się na profilaktyczną mammografię

– Nie mamy dużo pacjentek, ale z racji tego jest ich niewiele, to możemy im poświecić wiele czasu – mówi Ewa Madej, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Hrubieszowie. – W szpitalu jest program “Dobry posiłek i dieta mamy”. Myślę, że to jest coś, co przyciąga pacjentki, bo posiłki są naprawdę dobre. Mamy sale porodów rodzinnych, gdzie pacjentki mogą przebywać podczas całego porodu z osobą towarzyszącą. Na oddziale położniczym również możemy zapewnić pacjentkom kontakt z rodziną i one z tego korzystają.

– Oddział noworodkowy zatrudnia 7 położnych, które pracują w systemie zmianowym – mówi Anna Wróbel, położna koordynująca Oddziału Noworodkowego. – Pracujemy w systemie zintegrowanym razem z położnymi z oddziału położniczego. Zajmujemy się i matką, i dzieckiem. Nasz system zorganizowanego oddziału położniczego to jest rooming in, czyli dzieci przebywają z matkami w salach. Jeśli wymagają pomocy, porady, nauczenia kąpieli, przewijania czy przystawiania do piersi, to do dyspozycji mają 24 godziny na dobę nasze położne, które cały czas są do pomocy i porady pacjentkom.

– Położna są bardzo pomocne – mówią pacjentki. – Pomagają w czynnościach toaletowych i przy dziecku. Mieliśmy ten komfort, że byliśmy w sali pojedynczej i jesteśmy bardzo zadowoleni. Wybrałam szpital w Hrubieszowie, bo słyszałam bardzo dobre opinie o tutejszej porodówce, a także dlatego, że przy szpitalu jest szkoła rodzenia, na którą razem z mężem uczęszczaliśmy. Panie położne prowadziły bardzo fajne zajęcia przygotowujące do porodu i do opieki później nad noworodkiem. Opłacało nam się przyjeżdżać 50 km. Czekam na poród. Mam nadzieję, że to odbędzie się dzisiaj, ale czy tak będzie? To czas pokaże.

– Na sali porodowej mamy trzy stanowiska do porodu, w tym jedno stanowisko do przyjmowania porodów rodzinnych. Natomiast oddział położniczy jest wyposażony w 11 łóżek. Sale są dwuosobowe. W każdej sali jest węzeł sanitarny. Przeważnie pacjentki leżą pojedynczo. Mamy fotele do karmienia – dodaje Ewa Madej.

– Wybraliśmy szpital w Hrubieszowie, mimo że wstępnie plan na poród był w Lublinie – mówi Krystian z Hrubieszowa. – Wybraliśmy ten szpital ze względu na ocenę i się nie zawiedliśmy. Opieka, szkoła rodzenia, przygotowanie do porodu, poród – wszystko było tak jak trzeba. Podejście całego personelu, obsługę, pomoc techniczna oceniam bardzo dobrze.

– Nasze pacjentki mogą liczyć na wsparcie fizyczne w łagodzeniu bólu porodowego – mówi Maria Brzózka, położna z sali porodowej. – Mamy szereg różnych  metod, sposobów, żeby pacjentkom pomóc przejść przez ten czas narodzin. Oferujemy aktywność fizyczną. Poza tym stosujemy immersję wodną. Oferujemy pacjentkom różne okłady, Stosujemy również elektryczną stymulację.

– Uśmiechamy się do naszych pacjentek. Nasze pacjentki muszą się czuć dopieszczone i wiedzieć, że my jesteśmy dla nich – dopowiada Anna Wróbel.

W ubiegłym roku w Hrubieszowie odebrano 244 porody, w tym roku do dzisiaj (23.01) 16. 

Ranking podzielony jest na dwie kategorie: „TOP10 w Polsce” i „TOP3 w regionie”. W drugiej kategorii został wyróżniony przez kobiety Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny w Puławach.

Poniżej zamieszczona jest pełna lista rankingu TOP10:

Gdańsk Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – Klinika Położnictwa Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Gdańsk Swissmed Centrum Zdrowia S.A.

Goleniów Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.

Hrubieszów Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hrubieszów

Kartuzy Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Kartuzy

Lipsko Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy

Malbork Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król

Myszków Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie

Piekary Śląskie Piekarskie Centrum medyczne Sp. z o.o. Szpital Miejski pw. Św. Łukasza

Skarżysko-Kamienna Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie

Starachowice Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej

Warszawa Szpital Medicover

Warszawa Warszawski Szpital Południowy

Warszawa Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.

Warszawa Centrum Medyczne ŻELAZNA Sp.z o.o. Szpital Specjalistyczny św. Zofii

Zawiercie Szpital Powiatowy Zawiercie

AP / opr. AKos

Fot. AP 

Exit mobile version