Byli ofiarami „Sonderaktion Lublin”. Historia lubelskich biskupów [ZDJĘCIA]

pm ipn 230124 005 2024 01 23 191438

„Lubelscy duchowni w więziennym pasiaku” to hasło projektu edukacyjnego przygotowanego przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Celem jest przybliżenie postaci dwóch biskupów Mariana Leona Fulmana oraz Władysława Gorala.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Obaj byli ofiarami „Sonderaktion Lublin” w listopadzie 1939 roku – przypomina dyrektor lubelskiego oddziału IPN, Robert Derewenda. – Niemcy przede wszystkim wymierzyli akcję eksterminacyjną w pierwszych miesiącach, latach okupacji przeciwko polskiej inteligencji. Nie zależało im tylko na tym, żeby wygrać wojnę z Polską, ale na tym, żeby Polacy nigdy już nie byli zdolni do odbudowy własnego państwa, czyli jeśli będą w ogóle żyli w jakiejś niewielkiej ilości, to żeby pracowali na rzecz Niemców, stąd uderzenie, chociażby w polski kościół, duchowieństwo.

Młodzież biorąca udział w projekcie obejrzała film poświęcony duchownym oraz odwiedziła miejsca związane z biskupami. 

Marian Fulman był biskupem lubelskim w latach 1918–1945. Został aresztowany przez Niemców w listopadzie 1939 roku, był więziony na Zamku, skazany na karę śmierci i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, skąd został zwolniony w 1940 roku, następnie był internowany w Nowym Sączu. Zmarł 18 grudnia 1945 roku w Lublinie.

CZYTAJ: Tomaszów Lubelski: wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu [ZDJĘCIA]

Władysław Goral był biskupem lubelskim w latach 1938–1945. W czasie wojny  współorganizował początki struktur konspiracji w Lublinie. Został aresztowany 17 listopada 1939 r. Trafił do obozu Sachsenhausen, gdzie prawdopodobnie został rozstrzelany w lutym 1945 roku. W 1999 roku został beatyfikowany jako jeden ze 108 męczenników II wojny światowej przez Jana Pawła II.

MaK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version