Jeszcze tylko dziś (10.01) można głosować na odkrycia i dokonania archeologiczne z 2023 roku nominowane w konkursie miesięcznika „Archeologia Żywa”. W plebiscycie nominowane są także propozycje z Lubelskiego.
O tytuł „Najważniejszego skarbu 2023″ walczy depozyt ozdób sprzed 2,5 tysiąca lat w Czernięcinie Poduchownym odkryty przez Łukasza Jabłońskiego.
– Nominacja mojego znaleziska w plebiscycie „Archeologii Żywej” jest dla mnie naprawdę bardzo dużym wyróżnieniem. Kocham poszukiwania i poznawanie nowej historii. Mój przykład pokazuje, że warto dbać o tę historię, bo dzięki nam, poszukiwaczom, tak naprawdę wiele zabytków trafia do muzeum.
CZYTAJ: Archeologiczne hity z Lubelszczyzny. Aż cztery nominacje w prestiżowym konkursie [ZDJĘCIA]
W kategorii „Najskuteczniej promowane badania 2023″ nominowana została „Archeologia i Starożytności Chodlika”.
– Od wielu lat w Chodliku działa Misja Archeologiczna prowadzona przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Działalność tej misji archeologicznej wspiera również gmina Karczmiska. Proszę sobie wyobrazić, że gmina wykupiła 65 procent powierzchni z rąk osób prywatnych, co otwiera pole do dalszych działań.
Nominowane zostały również: mury nieznanej dotąd średniowiecznej wieży na terenie dawnego klasztoru Bernardynów w Lublinie oraz buława gwiaździsta odkryta przez 12-latka w Szkuciskach w gminie Wilków.
Na odkrycia można głosować na stronie archeologia.com.pl.
PaSe / MaK / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB