11.01.2024 GPS – o stosunkach międzynarodowych według Kennetha Waltza

untitled design 8 2024 01 10 150603

Choć historia polityczna świata liczy ponad 5 tys. lat, dyscyplina nauki o nazwie „stosunki międzynarodowe” jest bardzo młoda. Bodźcem dla powstania tej dyscypliny, która czerpie z nauk politycznych, historii, geografii czy ekonomii, był koniec pierwszej wojny światowej. Naukowcy chcieli wówczas zrozumieć przyczyny wojen i znaleźć receptę na pokój, grupując się w dwa przeciwstawne obozy: realistów i idealistów. Równo sto lat temu w USA urodził się czołowy teoretyk stosunków międzynarodowych. Kenneth Waltz, bo o nim mowa, uznawany jest za twórcę neorealizmu, w którym zasadą porządkującą stosunki międzynarodowe jest anarchia. Gościem kolejnego odcinka audycji GPS będzie Pan Jan Sadkiewicz (Wydawnictwo Universitas).

Na rozmowę o stosunkach międzynarodowych według Kennetha Waltza i „w rytmie Waltza” oraz wyzwaniach, które wiążą się z przekładem kanonicznych dzieł z zakresu stosunków międzynarodowych zaprasza Grzegorz Gil.

Na zdjęciu po lewej: Zdjęcie z ulotki udostępnione przez Prokuraturę Obwodu Charkowskiego przedstawia zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w obwodzie charkowskim na Ukrainie, 8 stycznia 2024 r. w czasie rosyjskiej inwazji. Infrastruktura krytyczna oraz obiekty przemysłowe, cywilne i wojskowe w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i chmielnickim zostały dotknięte rosyjskim ostrzałem. Według Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych UA zestrzelono osiemnaście rakiet manewrujących i osiem dronów uderzeniowych z 59 rodzajów broni powietrznej atakujących Ukrainę/ Fot.  PAP/EPA/Kharkiv Region Prosecutor’s Office handout. Po prawej: okładka książki Kennetha Waltza. Mat. promocyjny.

Exit mobile version