10.01.2024 Informator kulturalny

412164699 383915740817094 7244117326199939026 n 2024 01 10 085310

Kolejny spektakl Sceny Objazdowej Reduta

Juliusz Osterwa marzył, by teatr był elementem wspólnoty i docierał do jak największej rzeszy odbiorców. Po latach w nawiązaniu do idei patrona lubelskiego teatru powstał projekt Scena Objazdowa Reduta. W tworzenie projektu zaangażowali się ludzie odpowiedzialni za kulturę m.in. w Zamościu czy Kraśniku. W ostatnim z miast dziś kolejny spektakl. Na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji aktorzy w spektaklu „Diabelski młyn”.

Marek Pasieczny, reżyser spektaklu „Diabelski młyn” wziął na warsztat komedię Erica Assousa. To historia spotkania starzejącego się dystyngowanego mężczyzny z tajemniczą młodą kobietą.

Przez cały spektakl widz pozostaje jednak w niepewności. Nie wiemy jaki jest cel spotkania bohaterów i kim tak naprawdę są. Dopiero zaskakujący finał rozwiązuje zagadkę. Odkrywamy ich skomplikowaną przeszłość, dowiadujemy się jaką cenę płacą za podjęte decyzje.

– Historię „Diabelskiego młyna” podamy w sposób prosty, zabawny i logicznie spójny, który sprawia, że mówiąc o rzeczach ważnych, tekst nie ma ciężaru moralitetu, a raczej lekkość farsy – zapewnia reżyser, Marek Pasieczny.

W rolach głównych Tomasz Bielawiec i Kamila Janik. Początek spektaklu o 18.00.

Prace Mariusza Drzewińskiego na wystawie „Wszędzie widzę obrazy”

Mariusz Drzewiński ma za sobą 40 lat pracy twórczej. Z tej okazji zorganizowano wystawę prac artysty, który jest związany z Lublinem. W latach 1979-1983 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana.

Zbiór prac prezentowanych w przestrzeni CSK w Lublinie pochodzi z pierwszych lat twórczości.

Tytuł wystawy jest parafrazą hasła „obrazy są wszędzie”, którą autor chętnie wykorzystuje w mediach społecznościowych, gdzie publikuje liczne obserwacje fotograficzne. Twórca kreuje swoje dzieła, czerpiąc inspirację z obserwacji rzeczywistości widzialnej, z konkretnych przeżyć, a także napotkanych sytuacji dokonując ich malarskiej parafrazy za pomocą autorskich gestów i form.

Drzewiński to uznany artysta. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz m.in. w Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Kolekcję zgromadzoną na wystawie „Wszędzie widzę obrazy” mogą Państwo zobaczyć tylko do 28 stycznia. 

Spotkanie wokół postaci Waltera Gropiusa

W filii nr 2 MBP w Lublinie przypomniana zostanie postać Waltera Gropiusa – człowieka, który zdaniem wielu, w reakcji na rzeź pierwszej wojny światowej wymyślił Bauhaus. Gropius to światowej sławy architekt modernizmu. Chciał, by architektura stała się funkcjonalna, a piękne przedmioty dostępne dla każdego.

Wykład „Walter Gropius – wizjoner designu i twórca nowoczesnego modelu kształcenia” poprowadzi Piotr Majewski.

W pierwszej części wykładu przyjrzymy się samemu twórcy Bauhausu – m.in. jego rodzinnym tradycjom architektonicznym i studiom w berlińskiej pracowni Petera Behrensa. W dalszej części spotkania przybliżone zostaną źródła koncepcji szkoły łączącej sztukę i rzemiosło oraz zasady nauczania Bauhausu.

Początek spotkania, będącego częścią XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki, rozpoczyna się o 17.30 przy Peowiaków 12 w Lublinie. 

Fot. Scena Reduta FB

 

Exit mobile version