Uroczystości pogrzebowe Macieja Iłowieckiego, publicysty, dziennikarza, byłego członka KRRiT, odbędą się w poniedziałek 8 stycznia. Rozpoczną się mszą św. o godz. 12.00 w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta. Zmarły spocznie na cmentarzu ewangelickim przy ul. Młynarskiej.
Maciej Iłowiecki był medioznawcą i publicystą. Urodził się 28 lutego 1935 r. w Piekarach Śląskich. Skończył biochemię na Uniwersytecie Warszawskim. Później zajął się dziennikarstwem.
Publikował m.in. w “Polityce”, “Fantastyce” i “Przeglądzie Technicznym”. Pisał też książki m.in. “Nasz wiek XX” (1969), “Nowy, niezbyt wspaniały świat” (1974), “Dzieje nauki polskiej” (1981), “Z tamtej strony lustra” (1987).
W latach 1974-90 był członkiem redakcji “Problemów”. W 1989 r. wziął udział w rozmowach Okrągłego Stołu jako przedstawiciel “Solidarności”, w roli eksperta od spraw mediów. W latach 1993-94 zasiadał w Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako zastępca przewodniczącego. Następnie, w latach 2004-11, był członkiem Rady Etyki Mediów.
W 2014 r. Iłowiecki został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Odrodzenia Polski za “wybitny wkład w rozwój polskich mediów audiowizualnych”.
Iłowiecki był również autorem książek m.in. o mediach i komunikacji: “Krzywe zwierciadło: o manipulacji w mediach”, “Kronika przypadków publicznych”, “Media, władza, świadomość społeczna” oraz “Figle naszego świata”.
Zmarł 24 grudnia w wieku 88 lat. “W ostatnich miesiącach bardzo chorował, cierpiał” – napisał ks. Andrzej Luter informując o śmierci Macieja Iłowieckiego.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com