Wpływ robotyzacji procesów biznesowych na cele firmy

glowne 2023 12 18 140359

Każda profesjonalna i dynamicznie rozwijająca się firma zazwyczaj określa sobie szereg celów, które chciałyby osiągnąć w konkretnym czasie. Aby osiągnięcie sukcesu w poszczególnych sektorach było możliwe, niezwykle istotne jest inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Czym dokładnie jest robotyzacja oraz w jaki sposób wpływa ona na prawdopodobieństwo osiągania wytyczanych celów?

Robotyzacja procesów biznesowych – zbiór najważniejszych informacji

Aby dokładnie scharakteryzować istotę i zasady implementacji robotyzacji procesów biznesowych, warto doprecyzować, czym konkretnie wyróżniają się procesy biznesowe. Tym pojęciem określa się serie różnych zadań i czynności, które są ze sobą powiązane a także wykonywane zgodnie ze z góry przyjętym harmonogramem. Procesy biznesowe mają w założeniu jeden podstawowy cel. Mianowicie: ich realizacja powinna przynosić przedsiębiorstwu określone profity, np. w postaci usprawnienia systemu sprzedaży, wzrostu liczby klientów, poprawy poziomu zaufania do przedsiębiorstwa itd.

Czym zatem jest robotyzacja procesów biznesowych? Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego – Robotic Process Automation. Termin ten oznacza wyspecjalizowaną technologię, dzięki której można znacząco usprawnić tempo wykonywania różnorakich powtarzalnych zadań w ramach danego przedsiębiorstwa. Istotą RPA jest fakt, iż praca, która do tej pory była wykonywana przez ludzi, może być realizowana przez roboty, boty lub wirtualnych asystentów w zależności od specyfiki konkretnego obszaru.

Pierwowzorem współczesnych systemów robotyzacji były mało skomplikowane algorytmy, które wykorzystywano do testowania oraz znajdowania błędów w aplikacjach. Dziś pojęcie to jest niezwykle rozbudowane, a mnogość systemów służących do przeprowadzania robotyzacji jest wręcz imponująca. Warto też nadmienić, iż robotyzacja wyróżnia się tym, że jej implementacja nie wiąże się z obowiązkiem wprowadzania modyfikacji w ramach firmowego systemu informatycznego. To jeszcze nie wszystko. Oprócz tego, wprowadzenie RPA nie wiąże się z przebudową istniejących procesów w ramach firmy. Dodatkowo, implementacja tych narzędzi nie powoduje komplikacji w działaniu poszczególnych działów firmy, ponieważ wcześniej pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenia, zaś narzędzia służące do obsługi RPA i tak są bardzo łatwe do opanowania.

Które firmy mogą postawić na robotyzację procesów biznesowych?

Czy z niewątpliwie ogromnych możliwości, jakie daje robotyzacja, mogą korzystać wyłącznie duże firmy zatrudniające tysiące pracowników? Absolutnie nie. Równie dobrze na implementację mogą zdecydować się także małe i średnie firmy, co stanowi ogromną zaletę tego systemu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie upewnić się, ze robotyzacja przyniesie spodziewane, wymierne efekty, np. w postaci wzrostów sprzedaży, ograniczenia kosztów itd. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo bez narzędzi w zakresie RPA radzi sobie bardzo dobrze i osiąga świetne wyniki, implementacja RPA nie zawsze jest niezbędna.

Mimo to, trzeba pamiętać o tym, iż dzięki implementacji robotyzacji firma zyskuje ogromną liczbę nowych możliwości, dlatego też warto się na to zdecydować. Dodatkowo, wprowadzenie RPA nie oznacza wcale rewolucji dla pracowników, ponieważ wszystkie interfejsy takiego systemu są bardzo łatwe w obsłudze.

Jakie cele biznesowe pomaga osiągać robotyzacja?

Inwestycja w robotyzację procesów biznesowych może przyczynić się do znacznie szybszego i efektywniejszego osiągania różnorodnych celów biznesowych. Mowa tutaj chociażby o:

Jak widać, liczba możliwości, jakie oferują nowoczesne systemy robotyzacji jest naprawdę ogromna. Wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy chcieliby szybciej i efektywniej osiągać wytyczane cele biznesowe, powinni z całą pewnością postawić właśnie na RPA.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version