Wieczór wigilijny według tradycji chrześcijaństwa rozpoczyna świętowanie Bożego Narodzenia. Ten wieczór związany jest ze specjalną obrzędowością. Nieodłącznymi elementami są: czytanie ewangelii, śpiew kolęd oraz łamanie się opłatkiem.
Jak wygląda obrzęd Wigilii?
Na stole wigilijnym należy zapalić świecę.
Prowadzący: Światło Chrystusa!
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki!
Następnie odczytuje się Ewangelię wg św. Łukasza (2, 1-14). Oto jej treść:
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał”. Oto słowo Boże.
Wszyscy: Chwała Tobie, Chryste!
Zgromadzeni śpiewają kolędę: np. Wśród nocnej ciszy czy Bóg się rodzi.
SŁUCHAJ: Kolęda „Gore Gwiazda Jezusowi” w wykonaniu lubelskich artystów
Wszyscy odmawiają modlitwę Ojcze nasz, łamią się opłatkiem wigilijnym dzielonym przez najstarszego z domowników i składają życzenia.
Po zakończonym obrzędzie wszyscy zasiadają do stołu. Zwyczajowo na stole znajduje się 12 potraw symbolizujących 12 miesięcy roku lub 12 apostołów.
CZYTAJ TAKŻE: Pasterka w Lublinie 2023. Msze odbywają się także przed północą [GODZINY, ADRESY]
RL / opr. KS
Fot. Nicole Michalou, pexels.com