Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie podpisał “Deklarację prostego języka”. To zobowiązanie do tworzenia przyjaznej i prostej komunikacji.
– Chodzi o informacje, które publikujemy w naszym serwisie internetowym, ale także o dokumenty i regulaminy – mówi uczelniana liderka prostego języka Elżbieta Maksym. – Wszyscy mówimy prostym językiem. Natomiast jeżeli mamy przygotować jakąś informację, zaczynamy ją pisać, dodajemy niepotrzebnie różne ozdobniki albo to, co nam się wydaje na miejscu w takim piśmie. Przykładowo dziecko zawsze powie, że ma urodziny 8 grudnia. Nie powie, że „obchodzę urodziny w dniu 8 grudnia”. Trzeba na pewno zacząć od komunikatów do studentów. Jest to w tej chwili standard. Chcemy im ułatwić życie z szacunku do nich, do ich czasu. Po to, żeby mogli szybko dowiedzieć się co mają zrobić i kiedy.
CZYTAJ: O warunkach udanego dialogu. Rektor KUL w świątecznym liście do wiernych
Deklaracja prostego języka została podpisana w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez prorektora dr hab. Zbigniewa Pastuszaka.
Rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski na funkcję pełnomocnika rektora ds. prostego języka wyznaczył dr. hab. Piotra Krzyżanowskiego, prof. UMCS, a Elżbiecie Maksym powierzył zadania liderki w tym obszarze.
UMCS jest jednym z pierwszych uniwersytetów w Polsce i pierwszym w Lublinie, który podpisał ten dokument.
LilKa / opr. PrzeG
Fot. umcs.pl