Święty Mikołaj, święty Bazyli, wiedźma Befana. Kto w Europie przynosi dzieciom prezenty?

christmas 6832802 1280 1 2023 12 24 114843

Na Węgrzech prezenty przynosi, podobnie jak na południu Polski, Aniołek. W Hiszpanii dzieci otrzymują podarki od Trzech Króli, w Grecji od świętego Bazylego, a we Włoszech od wiedźmy Befany. Dzieciątko obdarowuje najmłodszych w Austrii i Szwajcarii.

Najwcześniej swoje prezenty dostają dzieci z Holandii i Belgii, które w połowie listopada odwiedza Sinterklaas. Od dnia jego przybycia najmłodsi codziennie przed pójściem spać ustawiają swoje buty, by następnego dnia rano znaleźć w nich drobne prezenty. Największy podarunek holenderskie dzieci otrzymują 5 grudnia, a belgijskie – 6 grudnia.

Islandzkie dzieci przez 13 nocy poprzedzających 25 grudnia odwiedza kolejno 13 skrzatów nazywanych jolasveinar. Najmłodsi zostawiają na parapetach buty, a rano znajdują w nich upominki. Niegrzecznym skrzaty pozostawiają ziemniaki.

CZYTAJ: Świętowanie od pierwszej gwiazdki. Wigilia w dawnych wiejskich domach

Podczas wigilijnej kolacji dzieci w Finlandii odwiedza podobny do Świętego Mikołaja Joulupukki, czyli dosłownie “bożonarodzeniowy kozioł”, który mieszka w Laponii na górze Korvatunturi i podróżuje w saniach ciągniętych przez renifery.

Na Węgrzech część dzieci dostaje prezenty w Wigilię; inne – 25 grudnia. Podarunki w niektórych rodzinach przynosi Aniołek, a w innych Jezusek. Dzieciątko obdarowuje też najmłodszych m.in. w Austrii, Szwajcarii, południowych Niemczech czy Czechach.

Dzieci w Rosji i na Białorusi odwiedza Dziadek Mróz, czyli świecki odpowiednik Świętego Mikołaja, spopularyzowany na terenie b. ZSRS w czasach sowieckich. Prezenty wręcza w Sylwestra.

W Nowy Rok prezenty od Świętego Bazylego dostają najmłodsi w Grecji.

CZYTAJ: Podłaźnik zamiast choinki. Tradycje i przygotowania do świąt

Hiszpańskie dzieci czekają na prezenty do 6 stycznia, czyli do uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Dzień wcześniej przygotowują wodę i słodycze dla wielbłądów, na których przybywają mędrcy z podarkami. Zgodnie z tradycją niegrzeczne dzieci dostawały od nich węgiel – odpowiednik rózgi.

Tego samego dnia prezenty znajdują najmłodsi Włosi. W nocy z 5 na 6 stycznia zostawia im je w kolorowych skarpetach wiedźma Befana, latająca na miotle staruszka z zakrzywionym nosem. Podobnie jak w Hiszpanii, niegrzeczne dzieci tradycyjnie dostawały tego dnia węgiel, który z czasem został zastąpiony pomalowanymi na czarno bryłami cukru. 

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version