Sejm rozpoczął pracę nad projektem uchwały ws. KRS

net 23c20323 2023 12 20 165127

Sejm rozpoczął pracę nad projektem uchwały w sprawie KRS. Do izby wnieśli go posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.

W projekcie uchwały zapisano m.in. “że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 roku w sprawie wyboru sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji”. Sejm wzywa członków KRS wybranych wbrew ustawie zasadniczej do zaprzestania działalności w Radzie.

CZYTAJ: Sejm podjął uchwałę dotyczącą mediów publicznych oraz PAP

Poseł PSL Krzysztof Paszyk, prezentując treść uchwały mówił, że kryzys ustrojowy związany z KRS rozpoczął się 8 grudnia 2017 roku od nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Podkreślił, że na jej podstawie, w jego ocenie niezgodnie z Konstytucją, skrócono kadencję legalnie działającej Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że regulacja ta wprowadziła również niezgodny z konstytucją, nowy sposób wyboru członków-sędziów KRS.

KRS liczy 25 członków. Na podstawie ustawy znowelizowanej przez Sejm głosami posłów PiS 15 członków-sędziów KRS jest wybieranych przez Sejm spośród kandydatów zgłoszonych przez grupę co najmniej 2 tysiące obywateli lub 25 sędziów.

CZYTAJ: Sejm powołał komisję śledczą ds. afery wizowej

Zdaniem obecnej większości sejmowej, która wtedy była opozycją, ustawa ta jest niezgodna z konstytucją, ponieważ dopuszcza polityków do wyboru sędziów-członków KRS. W poprzedniej wersji ustawy środowisko sędziowskie samo wybierało spośród siebie sędziów-członków KRS.
Ponadto w skład KRS wchodzą: Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, 4 posłów wybranych przez Sejm oraz senatorów wybranych przez Senat.

IAR / RL / opr. AKos

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Exit mobile version