Premier odwołał członków rad nadzorowanych przez niego instytutów

instytut 2023 12 30 172222

– Premier Donald Tusk odwołał członków rady lubelskiego Instytutu Europy Środkowej, a także Instytutu Strat Wojennych, Instytutu De Republica, Instytutu Pokolenia i Instytutu Zachodniego, w tym zakresie, w którym ma kompetencje powoływania członków rad – poinformował szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

„Działalność instytutów powinna służyć dobru ogółu”

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział w sobotę (30.12) m.in. o odwołaniu przez premiera wszystkich członków Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

– Podjęte zostały takie decyzje i dotyczą nie tylko członków rady tego instytutu, ale też pozostałych instytutów, które zostały powołane przez PiS i których działalność w ostatnich latach była mocno krytykowana ze względu z jednej strony na nadużycia finansowe, a z drugiej za obsadzenie funkcji zarówno zarządzających, jak i nadzorczych, w tych instytutach przez osoby wprost ze środowiska PiS, albo blisko z nimi związane – powiedział Jan Grabiec.

CZYTAJ: Pięć lat wyzwań. Jubileusz lubelskiego instytutu [ZDJĘCIA]

– W związku z tym, że te instytuty, ich działalność, powinna służyć dobru ogółu, a nie służyć wzmacnianiu pozycji jednej partii, premier uznał, że czymś koniecznym jest odwołanie rad nadzorczych, w kolejnym kroku mocny przegląd aktywności tych instytucji, a na koniec decyzja jaką role powinny pełnić w przyszłości – dodał. Przekazał, że decyzje zapadły w piątek (29.12).

Zapytany jakich instytutów, obok Instytutu Strat Wojennych, dotyczy decyzja premiera, Grabiec wymienił: Instytut De Republica, Instytut Europy Środkowej, Instytut Pokolenia i Instytut Zachodni. Zaznaczył, że decyzja premiera dotyczy odwołania członków rad w tym zakresie, w którym ma on kompetencje powoływania ich rad. Wyjaśnił, że w przypadku niektórych z tych instytutów kompetencje powoływania członków rad mają także ministrowie. – W tym zakresie, w jakim jest to decyzja premiera, została podjęta wczoraj – powiedział.

Instytuty czeka audyt

Dopytywany, czy odwołanie członków rad oznacza likwidację tych instytutów, odpowiedział, że to miałoby się odbyć innym aktem. – Zanim premier podejmie decyzję dotyczącą losów tych instytutów, dokonany zostanie przegląd ich działalności, audyt, ocena tego co tam się wydarzyło i wówczas pan premier podejmie decyzję, jaką rolę mają pełnić te instytuty w przyszłości – zaznaczył szef Kancelarii Premiera.

– Dziś nakłady środków ze strony budżetu państwa w stosunku do efektów pracy tych instytutów, są po prostu nie proporcjonalne. To jest w dużej mierze wyrzucanie pieniędzy. To wymaga pilnego audytu, oceny bieżącej działalności, tego co działo się w przeszłości, po to, żeby podjąć ostateczne decyzje co to funkcjonowania w przyszłości – wskazał.

Warto dodać, że lubelski Instytut Europy Środkowej niedawno świętował 5-lecie działalności. W skład jego rady wchodzili: prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Małgorzata Podolak, prof. UMCS, dr Andrzej Grajewski – redaktor „Gościa Niedzielnego”, Paweł Jabłoński – były wiceminister spraw zagranicznych, Jan Malicki – dyrektor Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Maciej Szymanowski, prof. ucz. – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, prof. dr hab. Krystyna Trembicka z UMCS-u.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version