Podsumowanie roku i zapowiedzi: timof comics

01 2023 12 17 083955

To był rok owocny w komiksy warte uwagi. Wydawcy nie próżnowali. Jak 2023 ocenia Paweł Timofiejuk z timof comics? I co zapowiada na 2024? Sprawdźcie:

– Miniony rok dla naszego wydawnictwa był dobry – mówi Timofiejuk. – Sprzedaż szła do przodu. Wydaliśmy za dużo tytułów, bo prawie 50, a chcieliśmy wydać tylko 40, ale ludzie przynosili jakieś nowe komiksy do wydania i trzeba było je wydać „niestety”. Coś ciekawego pojawiło się z zagranicy, więc pojawiły się ciekawe koprodukcje, na przykład Smoczy rycerz czy Pełnia, których wcześniej nie planowaliśmy. No i tak przez to, że nie planowaliśmy wydaliśmy więcej komiksów, niż planowaliśmy.

Jakie komiksy wydawnictwa cieszyły się największą popularnością?

Jak zwykle Donżony cieszyły się największą popularnością. Kwarantanna, czyli powrót Simona Hanselmanna też się bardzo dobrze sprzedawał. Smoczy rycerz, Mahabharata, Trzy siostry. Można by było tak wymieniać, ale z tego, co pamiętam te sprzedawały się najlepiej (okazuje się, że bardzo dobrze sprzedawały się też takie tytuły, jak Visa tranzytowa czy Kosmos – przyp. red.).

Co nas czeka w roku 2024? Jakie rarytasy wydawnictwo przygotowało dla czytelników komiksów?

Mógłbym zdradzać wszystkie, ale tak z pamięci, to na pewno tak: dwie kolejne części serii Czary Zjary, będzie bardzo fajny tytuł hiszpański, wstępnie pod tytułem Kąpielisko znalezisko, o rodzinie, która prowadzi biznes nad morzem w Hiszpanii. Bardzo fajna historia. Będzie szwedzki komiks SPA, też bardzo ciekawy i interesujący. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i wydamy Ginseng Roots czyli Korzenie żeńszenia, nowy komiks Craiga Thompsona, jeszcze przed wydaniem amerykańskim, a to w związku z tym, że autor wstępnie potwierdził przyjazd na Komiksową Warszawę. Mamy mnóstwo ciekawych komiksów w planie, w tym komiks Kobieta, życie, wolność, czyli antologia poświęcona Irance zamordowanej przez władze irańskie. Będziemy go wydawać we wrześniu, kiedy miną dokładnie dwa lata od tych wydarzeń i od kolejnych protestów w Iranie w obronie praw kobiet i tego, jak ten sadystyczny pseudoreligijny reżim traktuje kobiety.

A jeśli chodzi o polskich autorów?

Będzie ich jak zwykle dużo. Kolejne dwa tomy Iskier, Pętli, kolejne komiksy od Jakuba Topora, który planuje aż trzy albumy w przyszłym roku. Mamy też jeszcze jakieś plany, które będziemy potwierdzać w kolejnych miesiącach. Wiem, że już jeden komiks obsunął się na 2025 rok, bo autor postanowił zrobić go w całości, czyli 500 stron. Będą też debiuty, wszystko w najbliższych miesiącach.

Czy możemy się spodziewać powrotu komiksów Mateusza Skutnika?

Cały czas na to liczę. Zobaczymy. Wszystko zależy od Mateusza. Jak zrobi, to będzie (w tym temacie coś się ruszyło – sprawdźcie listę poniżej – przyp. red.).

Zdradziłeś przy okazji jednego z gości najbliższej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa. Czy może są już rozmowy z innymi twórcami i twórczyniami w tej kwestii?

Prowadzimy rozmowy. Możemy potwierdzić autorkę Trawy (Keum Suk Gendry-Kim), tym razem z nowym komiksem z kultury gniewu. Rozmawiamy z hiszpańskimi, włoskimi, francuskimi autorami. Część z nich wstępnie wyraziła zainteresowanie, ale czekamy na potwierdzenie, że zechcą przyjechać. To samo tyczy się fińskich autorów i szwedzkich. W lutym wydaję komiks Future Tommiego Musturiego, jednocześnie z wydaniem międzynarodowym w Fantagraphic, który wstępnie powiedział, że przyjedzie do Polski w maju.

Poniżej lista zapowiedzi edytora na rok 2024:

Styczeń:
Donżon 6 (Joann Sfar, Lewis Trondheim),
Czary Zjary 5: Poniżej ambicji (Simon Hanselmann),
Future (Tommi Musturi),
Krocząc we mgle 1 (Stephane Fert),

Luty:
Midnight order (Mathieu Bablet),
Baños Pleamar (Kąpielisko znalezisko – Isaac Sanchez),
Anubis 2 Joanny Karpowicz,
Anubis 1 Joanny Karpowicz (dodruk),

Marzec:
Świat bez końca (Christophe Blain),
Pieśń o Renarcie 2 (Joann Sfar),
Men I Trust (Tommi Parrish),

Marzec/ kwiecień:
Epopeja hiszpańska (Kim i Altarriba),
Kent state (Derf Backderf),
Dans la forêt (Lomig w oparciu o powieść Jean Hegland),

Kwiecień:
Mutafukaz (RUN),
Le Poids des héros (David Sala),
– Trzy komiksy Jakuba Topora,
Un travail comme un autre (Alex W. Inker),

Maj:
Harlem (Mikaël)
Pętla 3 (Dominik Szcześniak, Marcin Rustecki, Grzegorz Pawlak, Rafał Trejnis, +),
Mahabharata 2 (Igor Barańko),
Bardo (Daniel Odija, Wojciech Stefaniec)
Ginseng Roots (Craig Thompson),
Blankets (Craig Thompson) – edycja 20-lecia,
Spa (Erik Svetoft),

Czerwiec:
Czary Zjary 6: Wilkołak Jones i synowie (Simon Hanselmann),
Kot rabina 12 (Joann Sfar),
Syn króla (Stanislas Moussé),

Wrzesień:
Jimmy Corrigan (Chris Ware),
Femme vie liberté (pl. Kobieta, życie, wolność; m.in. Sfar, Coco, Catel, Rabaté, Paco Roca, Trondheim, Winshluss, red. Marjane Satrapi),
Blaki 5 (Mateusz Skutnik),
Pętla 4,
Stacy Gipiego (maj lub wrzesień).

Dodatkowo timof comics ma w planach kolejne dwa tomy Iskier Krzysztofa Łuczyńskiego, kolejny tom Przygód Stacha i Janka Marcina Bałczewskiego i Grzegorza Weigta, dwa nieujawniane jeszcze polskie tytuły, zaplanowane na maj i wrzesień, oraz Pierwszą miłość w czasach przemian Wojciecha Glanowskiego. Ponadto na rynku pojawi się jeden lub dwa tomy Wdówki Igora Barańko. Trzecia Mahabharata tego samego autora została zaplanowana na jesień 2024 lub wiosnę 2025. W okolicach lutego/ marca 2024 powinno się także wyjaśnić, kiedy pojawi się siódmy tom serii Donżon. Możliwe, że w 2024 pojawi się nowy komiks Joe Sacco.

DySzcz

Fot. materiały wydawcy

Exit mobile version