Podsumowanie roku i zapowiedzi: Lost In Time

styczen 2023 12 18 084403

Przed nami ostatnie dni 2023 roku – to najlepszy moment na podsumowanie tego, co się wydarzyło i opowiedzenie o tym, co nadejdzie. Wydawcy omawiają wydarzenia minionych 12 miesięcy i zdradzają plany na najbliższą przyszłość. Tym razem przepytałem wydawnictwo Lost In Time.

– Rok ten był dla nas niezwykle intensywny, każdy miesiąc – z wyjątkiem grudnia – przynosił nowe komiksy i zakończyliśmy 2023 r. bilansem 33 nowości i 3 dodruków, którym przebiliśmy zakładany plan – mówi Marcin Martyniuk z wydawnictwa Lost in Time. – Skokowi liczby tytułów towarzyszył także skok ich objętości, ponieważ liczba stron rok do roku wzrosła z 3576 do 6396, jednak za istotniejsze uważamy rozszerzenie zakresu tematycznego publikacji. Gdy przygotowywaliśmy zamieszczone na Facebooku podsumowanie roku, z niemałym (pozytywnym!) zaskoczeniem odnotowaliśmy, że w ubiegłym roku aż 20 twórców zadebiutowało w Polsce nakładem Lost In Time. Jak na rynek, na którym korelacja między sentymentem i sprzedażą bywa bardzo silna, uważamy to za świetny wynik. Od początku chcieliśmy wyszukiwać mało lub w ogóle nieznanych w Polsce twórców – w tym artystów młodego pokolenia – i prezentować ich obok uznanych klasyków, i super, że to podejście się sprawdzało.

Lost In Time to wydawnictwo stosunkowo młode…

2023 był dopiero trzecim pełnym kalendarzowym rokiem w naszego wydawnictwa i drugim, w którym odwiedziliśmy sporo festiwali, targów książki oraz innych rozmaitych imprez, promując komiksy. Fajnie było poznać naszych czytelników osobiście, porozmawiać nie tylko na komiksowe tematy, co poskutkowało też nie raz zdartymi gardłami, ale było warto. W tym roku mieliśmy okazje gościć na festiwalach Aimée de Jongh (Powrót pszczołojada) oraz Ronana Toulhoata (rysownika Republiki czaszki i Króla rozpustników) i już główkujemy, kogo zaprosić do Polski w przyszłości.

Które z komiksów wydawnictwa spotkały się z najcieplejszym odbiorem?

Niezwykle miło zaskoczyło nas przyjęcie Wypadku na polowaniu, znakomitej, wielowątkowej opowieści o relacji między ojcem a synem, w której splatają się ze sobą rodzinne niesnaski, trudy wychowawcze, pobyt w więzieniu niewidomego mężczyzny, faktyczna zbrodnia oraz głośny proces Richarada Loeba i Nathana Leopolda, ale także poezja i Boska komedia Dantego. Baaardzo trudno oddać w kilku zdaniach, czym jest historia opowiedziana przez Davida L. Carlsona i Landisa Blaira, ale gorąco polecamy ją każdemu, kto szuka zajmujących opowieści. Innymi komiksami cieszącymi się sporym zainteresowaniem były: Colorado train (przywodzący na myśl twórczość S. Kinga thriller rozgrywający się w latach 90. XX wieku z ciekawostką w postaci dedykowanej playlisty muzycznej), Hoka hey (nowoczesny frankofon, z nietypową dla europejskich westernów kreską, opowiadający przejmującą historię o poszukiwaniu własnej tożsamości), Hawkmoon (jako fani Michaela Moorcocka nie mogliśmy przejść obojętnie wobec szansy przypomnienia tego pisarza polskim czytelnikom!). Jako że lubimy pozycje historyczne z przyjemnością sięgnęliśmy po Tę, która mówi i Cesarzową Charlottę, przybliżające mniej znane postacie historyczne, które odegrały istotne role w swoich czasach. Cieszy również docenienie przez Nową Fantastykę, która przyznała kolekcji dzieł Sergia Toppiego (tomom 1-3 wydanym w 2022 r.) nagrodę dla Zagranicznego komiksu roku. Pomimo dostępności już 6 tomów, dzieła Sergia Toppiego dalej sprzedają się świetnie. Z kolei końcówkę 2023 r. dominują sprzedażowo Wojny Lucasa (ze swadą i humorem opowiedziane dzieje kręcenia pierwszych Gwiezdnych wojen – publikacja z tego uniwersum to też dla nas spełnienie „wydawniczego marzenia”), Miasto Latarni (steampunkową konwencję lubimy i to bardzo!), oraz nieoczywisty kryminał The Good Asian, łączący chandlerowską otoczkę z rozrachunkiem na temat losów azjatyckich imigrantów w USA.

Co przygotowaliście dla czytelników w najbliższym czasie?

Ponownie planujemy 30-35 nowości i ponownie może się okazać, że po drodze wpadnie nam w oko coś jeszcze i ta liczba wzrośnie. Styczeń zaczynamy od wydania zbiorczego Trenta (Rodolphe, Leo), 424-stronicowego westernu o konstablu Kanadyjskiej Policji Konnej, który prócz typowych dla gatunków motywów zawiera wątki obyczajowe oraz pozwala poczuć na własnej skórze piękno dzikich ostępów kontynentu północnoamerykańskiego. Dla tych, którzy podobnie jak my, lubią usiąść do lektury czegoś dostarczającego adrenalinę, szykujemy pierwszy integral Tango (zawierający cały pierwszy cykl). Będzie to druga po Wężu i kojocie pozycja Matza i Philippe Xaviera w naszym katalogu. Ostatnią styczniową propozycją będzie kolejny (po Burtonie & Cybie oraz Hombre) tytuł Antonio Segury i José Ortiza – Tysiąc twarzy Kuby Rozpruwacza, w którym autorzy pokazują, że zło może czyhać w każdym. Hiszpańscy klasycy powrócą w przyszłym roku jeszcze z dwoma innymi pozycjami – drugą księgą Hombre, oraz zahaczającą o noir serią Morgan. To zresztą nie koniec hiszpańskich komiksów, jakie planujemy wydać w 2024 r.

– W planach mamy również kolejne pozycje amerykańskie, w tym wydanie zbiorcze cudownego Eight Billion Genies, gdzie Charles Soule opowiada o tym, jak mogłyby się potoczyć losy całej Ziemi, gdyby każdy mieszkaniec otrzymał możliwość spełnienia jednego życzenia. Ostoją przed skutkami powstałego galimatiasu staje się mały bar… Z niezapowiedzianych dotąd komiksów pojawi się też coś dla fanów stylistyki rodem z filmów Tima Burtona i następna dawka SF. Liczymy też, że w nadchodzącym roku ukażą się we Francji ostatnie części Cesarzowej Charlotty, Katedry Otchłani i Parszywego drania, co pozwoli nam domknąć te serie.

Lista najbliższych zapowiedzi wydawnictwa Lost In Time:

Luty:
Przysięga #2 – finałowy tom (Fabrice David, Éric Bourgier)
Dwie Maski – wydanie zbiorcze serii rozgrywającej się w czasach napoleońskich od autorów Łupieżców Imperiów (Jean Dufaux i Martin Jamar)

Marzec:
Legendy Zachodu #2: Buffalo Bill, Dziki Bill, Butch Cassidy i Dzika banda (Jarry, Bec, Laci, Duval, Fattori, Suro)
Miasto Latarni #2 (Matthew Daley, Trevor Crafts, Carlos Magno)
Toppi. Kolekcja #6: Japonia (Sergio Toppi)

Kontynuacje:
Dziki Zachód #3-4 (Thierry Gloris, Jacques Lamontagne)
GunMen (trzecia po Go West, Young Man i Indianach antologia westernowa stworzona pod przewodnictwem Tiburce’a Ogera)
Hombre #2 (Antonio Segura i José Ortiz)

DySzcz

Fot. materiał wydawcy

Exit mobile version