Ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19

pm szczepienia 270121 020 2023 12 26 203212

2021-01-27T14:13:26:00 , Fot. Piotr Michalski 2021.01.27. LUBLIN. SZCZEPIENIA SENIOROW PRZECIW COVID-19 W PSK-1 W LUBLINIE . FOT. PIOTR MICHALSKI

W całej Polsce jest ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. W niektórych placówkach aktualnie nie ma wolnych terminów dla kolejnych pacjentów. Dotychczas nasz kraj kupił niemal 600 tysięcy szczepionek. Planowane są kolejne dostawy.

CZYTAJ: Prof. Szuster-Ciesielska o nowej szczepionce przeciwko COVID-19

– Preparat mogą przyjąć osoby powyżej 12. roku życia, u których od ostatniej dawki minęło pół roku – przypomina doktor Roman Wziątek z Poradni Medycyny Rodzinnej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie: – Natomiast aby się zaszczepić szczególną uwagę musi zwrócić kilka grup pacjentów: seniorzy, osoby przewlekle chore i ludzie z upośledzoną odpornością po przeszczepie narządu czy szpiku kostnego. To osoby powinny o siebie szczególnie zadbać i zaszczepić się na koronawirusa. Ale zaszczepić powinni się  pozostałe osoby.

CZYTAJ: MZ: do Polski trafiło kolejne 183 tys. szczepionek przeciw COVID-19

Na szczepienie można zapisać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece, albo przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl.

CZYTAJ: Koronawirus nadal groźny. Specjaliści apelują o szczepienie się

Szczepienie przeciw grypie

Zbliża się też szczyt zachorowań na grypę. Zazwyczaj przypada na przełomie stycznia i lutego. Przeciwko temu wirusowi również można się zaszczepić.

– Dla pewnej grupy wiekowej preparaty są bezpłatne – przypomina doktor Roman Wziątek: – Dla dzieci i seniorów powyżej 65 roku życia. Wystarczy zgłosić się do swego lekarza rodzinnego. Wystawia on receptę i szczepionkę bezpłatnie odbiera się w aptece. Zaszczepić można się w swojej poradni medycyny rodzinnej.  

 

Pozostali pacjenci mogą kupić szczepionkę przeciw grypie w aptece i później pójść na szczepienie do poradni. Preparat jest w połowie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version