Dotarli do podziemnego wrzątku. Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce ma już 5 km

geotermalny 2023 12 26 185202

Powstający w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszy w Polsce, siedmiokilometrowy odwiert geotermalny, ma już ok. 5 tys. m głębokości. Natrafiono na kolejny poziom o temperaturze ok. 120 st. C. To bardzo optymistyczna wiadomość – ocenił w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Długosz projektant odwiertu, pełniący nadzór i dozór geologiczny.

Dowiercili się do wrzątku

– Dobre informacje są takie, że właśnie przewiercamy głębszy poziom z wodą termalną. Są to kolejne utwory triasu i po wstępnej analizie notujemy duże zaniki płuczki co jest oznaką, że jest tam duży zbiornik z wodą, a jej temperatura wynosi około 120 stopni Celsjusza. To bardzo optymistyczne wiadomości. Teraz chcemy dowiercić się do dna tej formacji i wówczas przeprowadzimy wstępne testy – wskazał Długosz.

Wyjaśnił, że wcześniej przewiercono się przez pierwszy poziom wodonośny o temperaturze ok. 85 st. C.

CZYTAJ: Raport: naturalne nocne niebo nad Polską już nie występuje

Według założeń spodziewany jest jeszcze trzeci pokład wodonośny na głębokości 7 km, ale to jest na razie poziom niezbadany – nie ma innego porównawczego odwiertu, dlatego nie wiadomo co napotkają ekipy wiercące na tej głębokości.

– Na razie są to bardzo dobre informacje, że pojawiło się duże źródło z temperaturą powyżej 100 stopni Celsjusza, ale jak zakończymy testy, to będziemy wiedzieli jaka jest wydajność tego źródła i finalnie jaka jest jego temperatura – wyjaśnił dr inż. Długosz.

Ogrzewanie i prąd

Aktualnie tempo prac to około 40 m odwiertu dziennie. W lutym 2024 roku ma rozpocząć się ostatni etap wiercenia. Według planu, do końca pierwszego kwartału 2024 roku zostanie zakończony cały proces wiercenia. Potem zostanie wykonana analiza i zapadnie decyzja, który zbiornik będzie wykorzystany i rozpoczną się prace wykończeniowe przy najgłębszym w Polsce odwiercie.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu 2023 roku. Według założeń na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version