Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się Pierwsza Dobroczynna Debata Oksfordzka.
– Inicjatywa ma na celu nauczyć młodych ludzi prowadzić dyskusje publiczne na wysokim poziomie – mówi dr Grzegorz Gil z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS. – Uczymy tutaj racjonalnego myślenia, tego, że rzeczywistość nie jest czarno-biała. Debata to też pewien kanon zasad. Nie obrażamy się na drugą stronę. Dzięki debacie zbliżamy się do prawdy. Oczywiście w debacie są zwycięzcy i przegrani, ale to jest drugorzędne. Ważniejsze jest to, żeby podjąć to ćwiczenie intelektualne.
– Obserwując to, co dzieje się w przestrzeni publicznej, wiemy, że brakuje jakościowej debaty publicznej – mówi studentka stosunków międzynarodowych UMCS w Lublinie Weronika Klecha. – Nauka poprawnego debatowania jest bardzo ważna, gdyż większość z nas wiąże swoją przyszłość z pracą w dyplomacji, w instytucjach międzynarodowych. Myślę, że taka nauka, poprawne wysławianie się i prezentowanie swoich poglądów, są bardzo ważne.
Pierwsza Dobroczynna Debata Oksfordzka była także podsumowaniem trzydniowej zbiórki darów w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski