Badanie: ponad połowa Polaków planuje przeznaczyć na świąteczne zakupy do 1000 zł

pexels picjumbocom 196648 2023 12 07 064206

Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne zakupy do 1000 zł – wynika z badania opublikowanego w środę (06.12) przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Minds & Roses na zlecenie Mastercard, mniej niż połowa respondentów odkłada pieniądze na wydatki świąteczne z dużym wyprzedzeniem. Przy czym – jak napisano – świąteczny budżet częściej planują kobiety niż mężczyźni (48 proc. vs. 44 proc.), a także osoby w wieku 18-24 lata i 35-44 lata (po 49 proc.). Odmienną postawę przyjmuje 54 proc. ankietowanych, którzy o świątecznych wydatkach myślą w ostatniej chwili. Natomiast – jak napisano – co trzeci Polak nie przejmuje się tym, ile będzie kosztować celebracja nadchodzących świąt.

CZYTAJ: Lublin w świątecznych barwach. Iluminacje rozświetliły miasto [ZDJĘCIA, FILM]

Jeżeli chodzi o wydatki na prezenty, to 2/3 badanych zamierza przeznaczyć na nie nie więcej niż 1000 zł, a wśród trzech najczęściej wybieranych kategorii prezentów znajdują się ubrania i dodatki (45 proc.), zabawki (41 proc.), książki (39 proc.). W opracowaniu przekazano, że oprócz klasycznych pomysłów na podarki, Polacy coraz częściej decydują się wspierać pasje swoich bliskich. Taki klucz wyboru upominków zadeklarowało w badaniu 29 proc. Ponadto – jak wskazano – 26 proc. zamierza podarować vouchery, 25 proc. – gry komputerowe, a 17 proc. – bilety na wydarzenia. “Dane z badania pokazują stosunkowo dużą popularność prezentów związanych z emocjami i doświadczeniami, zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej” – podsumowała dyrektor generalna Mastercard Polska Marta Życińska.

Z opracowania wynika, że 8 proc. ankietowanych nie planuje zakupu prezentów.

Jeżeli chodzi o finansowanie wydatków świątecznych to – jak wskazuje badanie – 73 proc. respondentów nigdy nie pożycza na ten cel pieniędzy, a jeśli nie ma wystarczających środków, to rezygnuje z części wydatków. Z kolei 27 proc. przyznało, że zdarza im się korzystać z pożyczek od bliskich lub banku, przy czym takie sytuacje częściej przytrafiają się mężczyznom (30 proc.) niż kobietom (23 proc.).

CZYTAJ: Piękne ozdoby i słodkie upominki. Mikołajkowy autobus na ulicach Lublina [ZDJĘCIA]

Wskazano też, że w razie konieczności pokrycia niespodziewanych kosztów, 32 proc. ankietowanych gotowa jest sięgnąć po oszczędności, 21 proc. zapłacić kartą kredytową, a 18 proc. skorzystałoby z opcji odroczonych płatności (Buy Now, Pay Later).

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 r., na grupie 1071 klientów banków w wieku od 18-60 lat.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pexels.com

Exit mobile version