Mija 81. rocznica wysiedleń ludności Zamojszczyzny. W poniedziałek (27.11) w Zamościu odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary akcji przeprowadzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej.
– Wysiedlenia w powiecie zamojskim miały miejsce już w listopadzie 1941 roku. Rok później akcja objęła 4 powiaty dystryktu lubelskiego: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski – mówi dr Janusz Kłapeć z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie. – Wysiedlenia przebiegały według wypracowanego w zachodniej Polsce wzoru. Polacy byli zmuszani przez oddziały policyjne do opuszczania wsi. Mieli niewiele czasu na spakowanie dobytku. Następnie umieszczano ich w obozie przesiedleńczym w Zamościu, gdzie byli poddawani „weryfikacji rasowej”. Po deportacji Polaków ich miejsce zajmowali Niemcy, kierowani do gospodarstw wyznaczonych im przez sztaby osadnicze SS.
CZYTAJ: W Skierbieszowie uczczono pamięć ofiar wysiedleń [ZDJĘCIA]
Wysiedleni trafiali do obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu. Dzieci transportowano najczęściej w okolice Warszawy. Łącznie wysiedlenia Zamojszczyzny objęły 300 wsi i około 110 tys. osób, co stanowiło 31 proc. mieszkańców regionu.
Zamojskie uroczystości rozpocznie o godzinie 9.00 msza święta w kościele św. Michała Archanioła. Następnie uczestnicy przejdą przed pomnik Ofiar Faszyzmu u zbiegu ul. Piłsudskiego i Okrzei, gdzie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Obchody zakończy uroczysta akademia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny.
AP / opr. ToMa
Fot. archiwum