Zamojszczyzna pamięta o niemieckich wysiedleniach

1 2023 11 26 083918

Uroczystości w 81. rocznicę niemieckich wysiedleń na Zamojszczyźnie zaplanowano na niedzielę (26.11) w Skierbieszowie. Obchody odbędą się także w poniedziałek (27.11) w Zamościu.

W programie obchodów w Skierbieszowie zaplanowano o 9.00 mszę w intencji wysiedlonych. O godz. 10.30 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Walk i Męczeństwa.

W Zamościu uroczystości także rozpocznie msza święta w intencji ofiar wysiedleń. Zostanie ona odprawiona o godz. 9.00 w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Następnie uczestnicy przejdą przed pomnik Ofiar Faszyzmu u zbiegu ul. Piłsudskiego i Okrzei, gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty. Następnie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu zaplanowano uroczystą akademię.

CZYTAJ: Zabytkowa dzwonnica odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

Niemiecka akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Skierbieszów, Sady, Lipina Nowa, Suchodębie i Zawoda – to pierwsze z wysiedlonych wsi w gminie Skierbieszów. Wysiedleni trafili do obozu przejściowego w Zamościu, skąd wywożono ich pociągami na inne tereny Generalnego Gubernatorstwa i umieszczano m.in. w tzw. „wsiach rentowych”. Część trafiła do obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu. Dzieci transportowano najczęściej w okolice Warszawy. Wiele z nich nie przeżyło wysiedleńczej tułaczki. Kilka tysięcy dzieci zostało poddane germanizacji.

CZYTAJ: 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny [ZDJĘCIA]

Z gminy Skierbieszów wysiedlono 4067 osób, w tym 1154 dzieci. W sumie mówi się o wysiedleniu blisko 300 wsi i ok. 110 tys. osób, w tym 30 tys. dzieci. 

AP / ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version