„Wszyscy powinniśmy pamiętać”. 80. rocznica akcji „Erntefest” [ZDJĘCIA]

pm majdanek 031123 035 2023 11 03 153231

Ofiary akcji „Erntefest” – egzekucji Żydów wykonanej przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie Lubelszczyzny – upamiętniono dziś (03.11) w Operze Lubelskiej oraz w Państwowym Muzeum na Majdanku.

– Było to dokończenie masowej eksterminacji polskich Żydów – akcji „Reinhardt”, gdzie zginęło 2 mln Polaków – mówi marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski podczas uroczystości w Operze Lubelskiej. – Pamięć jest elementem bycia człowiekiem. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że 80 lat temu na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej zginęło 42 tys. Polaków, polskich Żydów. Ciągle trzeba o tym mówić.

W Operze Lubelskiej wyemitowano film podsumowujący uroczystości w regionie upamiętniające ofiary akcji „Erntefest”.

CZYTAJ: „Tej masakrze towarzyszyła muzyka”. 80. rocznica akcji „Erntefest”

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Ofiary zbrodniczej akcji upamiętniono również w Państwowym Muzeum na Majdanku.

– Więźniowie byli rozstrzeliwani nad rowami – mówi historyk Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie Jakub Chmielewski. – W obozie na Majdanku takie rowy zaczęto kopać już pod koniec października 1943 roku. W obozie bardzo szybko rozeszły się pogłoski, że mają one służyć do celów obronnych. 3 listopada 1943 roku tragiczne przeznaczenie tych rowów w zasadzie się wyjaśniło. Były przeznaczone dla ok. 18 tys. Żydów z Majdanka, jak i Lublina.

– Mord 3 listopada dokonał się jakby przy otwartej kurtynie – mówi historyk Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie Wojciech Lenarczyk. – W Lublinie wszyscy okoliczni mieszkańcy, więźniowie nieżydowscy, którzy byli w obozie, mieli świadomość tragedii, która się tutaj rozegrała. Niemcy nie starali się nawet ukryć. Swoje zamierzenia oczywiście zamaskowali wcześniej, natomiast wszyscy wiedzieli, co tu się stało.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

3 i 4 listopada 1943 r. w obozach na Majdanku, w Trawnikach i w Poniatowej doszło do największej egzekucji na terenach okupowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Niemcy w dwa dni rozstrzelali 42 tys. Żydów. Tylko na Majdanku zginęło wtedy 18 tys. ludzi. Akcji nadano cyniczny kryptonim „Erntefest”, to znaczy dożynki.

W Trawnikach o 15.30 – przy pomniku ofiar – zostaną złożone kwiaty, a w Gminnym Ośrodku Kultury przygotowano panel o historii obozu pracy.

W Poniatowej od dziś przez cały miesiąc można oglądać wystawę plenerową o niemieckiej akcji „Reinhardt”.

ŁuM / InYa / opr. AKos / WM

Fot. Piotr Michalski; Krzysztof Radzki

Exit mobile version