W Tomaszowie Lubelskim podpisano dziś (21.11) umowę z wykonawcą na budowę i przebudowę szpitala powiatowego. Zadanie zostało niemalże sfinansowane z budżetu państwa, to pierwszy taki przypadek w regionie. Na realizację m.in. nowoczesnego budynku szpitalnego z blokiem operacyjnym i oddziałami zabiegowymi szpital otrzymał 89 milionów.
CZYTAJ: Lubelscy lekarze przeprowadzili pierwsze zabiegi krioablacji raka nerki [ZDJĘCIA]
– Jest to inwestycja konieczna w tym szpitalu – podkreśla dyrektor szpitala, lekarz Dariusz Gałecki. – Chodzi tu przede wszystkim o funkcjonowanie oddziałów zabiegowych. Dla nas, dla szpitala jest to chwila historyczna, można nawet powiedzieć w skali miasta i powiatu, dlatego że jest to jedna z największych inwestycji szpitali powiatowych w Polsce, na pewno jest to największa inwestycja w powiecie tomaszowskim.
– Inwestycja była oczekiwana od dość dawna – mówi starosta tomaszowski Henryk Karwan. – Były decyzje sanepidu, które nakazywały pewne remonty, pewne poprawy warunków w salach. Wiem, że to było odkładane w czasie, pisane były pisma o wydłużenie terminów tych zmian, ale nie można było ciągnąć tego w nieskończoność. Pojawiła się szansa skorzystania ze środków rezerwy premiera. Dofinansowanie szpitali ze środków budżetu państwa to był ewenementem, to był pierwszy przypadek, kiedy premier pochylił się nad wnioskiem szpitala powiatowego.
– To jest 100-letnia historia szpitala – zaznacza Bernard Żaroffe, zastępcą dyrektora ds. Lecznictwa SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim. – W tej nowoczesnej formie i lokalizacji autorstwa doktora Janusza Petera, który był inicjatorem, twórcą i wielkim orędownikiem szpitalnictwa w Tomaszowie. Traktujemy też ten element rozwojowy szpitala jako pewną kontynuację dzieła doktora Petera. W pewnym momencie to, co było dotychczas, okazało się niewystarczające i stąd kroki w kierunku zbudowania nowego pawilonu szpitalnego z przeznaczeniem na oddziały zabiegowe.
– Słyszałam o inwestycji i uważam, że jest to bardzo dobry i potrzebny pomysł – mówi mieszkanka Tomasza Lubelskiego. – Te rozłączone budynki są problemem zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy. Dobrze by było, gdyby jeszcze to było wzbogacone o nową kadrę.
– Szpital w Tomaszowie Lubelskim jest głównie w zabudowie pawilonowej. W większości są to stare budynki, które wymagałyby dużych remontów. Po termomodernizacji z zewnątrz wyglądają bardzo ładnie, ale komunikacyjnie ten szpital już nie spełnia żadnych warunków. Tutaj najważniejszym elementem jest brak centralnego bloku operacyjnego, właśnie na kanwie tego powstaje cały dodatkowy budynek – lekarz Dariusz Gałecki.
CZYTAJ: Rak piersi to nie wyrok. Bardzo ważne jest samobadanie
– Budynek będzie zawierać centralny blok operacyjny. W tym budynku będzie ulokowany oddział chirurgii ogólnej i urazowej, z nadzieją na otworzenie oddziału ortopedycznego. Będzie nowoczesna pracownia endoskopii służąca zarówno pacjentom szpitala, jak i pacjentom ambulatoryjnym. Planujemy oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologię. Kolejnym bardzo ważnym elementem dla naszego szpitala jest ulokowanie centralnej sterylizatorni. Stanowi to niejako spięcie całej infrastruktury zabiegowej szpitala – dodaje Bernard Żaroffe.
– Inwestycja jest w formule projektu “buduj” – mówi Artur Łuczak, wykonawca, dyrektor biura technicznego. – Oznacza to, że zanim przystąpimy do robót, musimy te roboty zaprojektować, uzgodnić z inwestorem, uzyskać pozwolenie na budowę. Jak wszystko się dobrze ułoży, to w połowie przyszłego roku powinniśmy wystartować z realizacją robót.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na drugie półrocze 2026 roku. Szpital w Tomaszowie Lubelskim posiada 15 oddziałów. Od 1 stycznia zostanie uruchomiony oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej. W planach są także oddziały chemioterapii dziennej i chirurgii oka jednego dnia.
Zadanie “Budowa Centralnego Bloku Operacyjnego i Oddziałów Zabiegowych z Przebudową Istniejących Budynków w SP ZOZ Tomaszów Lubelski” dofinansowano z budżetu państwa w wysokości 89 mln złotych, środki powiatowe to blisko 6 mln zł, szpital z własnych środków dołoży ponad 16 mln zł.
AP / opr. AKos
Fot. AP