Światowy Dzień Cukrzycy. Co warto wiedzieć o chorobie?

diabetes 776999 1280 2023 11 14 202633

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie zorganizował akcję profilaktyczną. Chętni mogli zmierzyć stężenie glukozy we krwi i wysokość ciśnienia tętniczego oraz wykonać analizę składu ciała.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. – Nie znam się na tej chorobie, ale mam podejrzenie. 15 lat temu byłem u lekarza. Postanowiłem skorzystać. Niestety, mój brat młodo umarł, siostra ma cukrzycę, tata miał cukrzycę, więc na pewno i ja mam. Jest podejrzenie. Skorzystam z takiej okazji. Jestem akurat na badaniach u pulmonologa i widzę, że jest taka akcja. Spróbuję sobie zrobić. Ostatnio wychodziły mi jakieś lekko podwyższone wyniki cukru. Mąż ma cukrzycę – mówili uczestnicy akcji.

Cukrzyca to choroba, na którą choruje około 2 milionów Polaków, a co czwarty chory nawet o tym nie wie – alarmują specjaliści. 

– Cukrzyca rozwija się latami, a wielu pacjentów trafia do lekarzy, gdy choroba jest już zaawansowana – mówi Magdalena Wożniak, lekarka ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Kiedy objawy są już zbyt mocno nasilone, pojawiają się powikłania, często pacjenci dopiero wtedy dowiadują się o tym, że mają cukrzycę i dopiero wtedy zaczynają się leczyć. 

CZYTAJ: Stosowanie okna żywieniowego pomaga schudnąć pacjentom z cukrzycą typu 2

Lekarka dodaje, że nieleczona cukrzyca lub choroba zdiagnozowana już po pojawieniu się powikłań może skrócić życie nawet o 12 lat. – To są też powikłania sercowo-naczyniowe, typu zawał mięśnia sercowego – jedno z poważniejszych schorzeń w obecnych czasach. Bardzo często w momencie rozpoznania zawału pacjent dowiaduje się, że ma cukrzycę. Gdyby ta cukrzyca była leczona, mogłoby nie dojść do tego powikłania. 

Osoby po 45. roku życia powinny przynajmniej raz w roku zbadać poziom stężenia glukozy na czczo. Niezależnie od wieku takie badania powinny wykonać także osoby, które mają w rodzinie przypadki zachorowania na cukrzycę i osoby z nadwagą. 

Sposobem na uniknięcie cukrzycy są regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywanie – podkreślają specjaliści.

– Należy wybierać produkty niskoprzetworzone i o niskim lub średnim indeksie glikemicznym – mówi specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, Anna Chitryń ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.  – Trzeba unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, skupić się głównie na produktach o średnim lub niskim indeksie glikemicznym. Białka i w jakimś stopniu – ok. 30-35 procent – tłuszcze, plus aktywność fizyczna. Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 150 minut tygodniowo to optymalna ilość aktywności fizycznej.

Cukrzyca to choroba przewlekła, a jej pierwsze objawy są mało swoiste, to między innymi zmęczenie, senność i osłabienie. 

MaK / opr. WM / AKos

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version