Po raz ósmy w polskich szpitalach organizowane są Dni Krwi Pępowinowej. Akcja jest organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych oraz Fundację DKMS.
Krew pępowinowa to szczególny rodzaj krwi, który można pobrać tylko podczas porodu. Stanowi ona alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. Komórki macierzyste mogą być wykorzystane do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób.
CZYTAJ: Wirusy najsilniej zakażają w czasie pierwszych 5 sekund kontaktu
W tegorocznej akcji bierze udział 14 szpitali, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, gdzie od poniedziałku (6.11) do środy (08.11) rodzące mamy będą mogły przekazać krew pępowinową na cele publiczne. Informacje na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej szpitala.
Pozyskanie takiej krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka. – Po narodzinach dziecka i urodzeniu łożyska dezynfekowany jest sznur pępowinowy i pobierana jest krew pozostała w pępowinie i łożysku. Materiał zostaje opisany i zabezpieczony do transportu do Banku Komórek Macierzystych – wyjaśnia Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK nr 4 w Lublinie.
Na świecie wykonano już ponad 45 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych.
MaK / opr. ToMa
Fot. pixabay.com