Patroni pięciu placówek oświatowych znajdą się na muralach wykonanych przez puławską Fundację KZMRZ. Pierwszy mural, przypominający postać Aleksandra Kamińskiego, powstał w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Puławach.
CZYTAJ: Blisko 60 wykroczeń, ponad 50 mandatów. Policyjna akcja „Stop-drift” [ZDJĘCIA]
– Tutaj powstaje wizerunek Aleksandra Kamińskiego, czyli patrona MOW-u – mówi Michał Stachyra z Fundacji KZMRZ. – Obok tego portretu będzie też cytat, który mi pasował do tej palcówki – o wychowaniu w trzeźwości, odwadze i odpowiednim zachowaniu. Przy każdym muralu nie tylko wychowankowie będą pomagać, ale też otrzymają ode mnie odpowiednie, krótkie wykształcenie – warsztaty na temat tego, jak powstają murale. Zobaczą przykłady różnych prac.
– Maluję, przyklejam taśmę i mam nadzieje, że coś z tego wyjdzie – mówi Mateusz Skwarski. – Mam duszę artystyczną – dodaje.
– Pomagają mi na razie ad hoc, bo potrzebowałem pomocy fizycznej i manualnej – mówi Michał Stachyra. – Oni przyuczają się, bo im też się nudzi. Na co dzień nie mają za bardzo nic do roboty i tutaj fajnie się z nimi współpracuje. Poświęcają swój czas na pomoc w realizacji.
– Nie miałem nigdy wcześniej styczności z takimi rzeczami – mówią podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach. – To jest pierwsza taka sytuacja, stworzona na rzecz ośrodka. To jest ważne, bo to patron naszego ośrodka. Zgłosiłem się jako ochotnik, bo mnie to zaciekawiło i chciałem pomóc.
– Od 1 września br. nasz ośrodek nosi imię Aleksandra Kamińskiego – mówi Dawid Gutek, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach. – Natomiast powstający mural jest jednym z elementów świętowania 60-lecia istnienia palcówki, jak i tego, że uzyskaliśmy imię tego wybitnego Polaka. On na przestrzeni dziejów II Rzeczypospolitej, podczas II wojny światowej i PRL-u, zdał egzamin z uczciwości, przyzwoitości, patriotyzmu, miłości do drugiego człowieka i zaangażowania w sprawy społeczne. Dlatego chcielibyśmy, żeby był takim drogowskazem zarówno dla naszych podopiecznych jak i dla zespołu wychowawców.
– Wybrałem ten ośrodek, z którym współpracuje już pół roku. Jak zobaczyłem tę ścianę, to od razu pomyślałem, że będzie to fajnie zrealizować. To, że oni pomagali, też jest fajne, bo pokazali, że potrafią i chcą. Będę im chciał załatwić jakieś plusy w ośrodku, żeby zostali odpowiednio wynagrodzeni wyróżnieniami, bo to też jest ważne, że oni pracują tutaj społecznie – mówi Michał Stachyra.
CZYTAJ: Poznają tajemnice radia. Najmłodsi na Dniu Otwartym naszej rozgłośni [ZDJĘCIA]
– Ten mural jest takim elementem twórczej resocjalizacji. Chłopcy z jednej strony sprawdzają swoje umiejętności artystyczne, można powiedzieć, że rozwijają swoje zasoby, często odkrywają je w naszej placówce, czy przy okazji takich działań. Po drugie mamy namacalny efekt ich pracy. Nie jest to coś wirtualnego, coś, co trzeba sobie wyobrazić, ale jest to namacalne dzieło artystyczne na ścianie naszej placówki – dodaje Dawid Gutek.
Murale powstaną także między innymi na budynkach Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Zespołu Szkół nr 1 w Puławach. Pieniądze na realizację tego projektu Fundacja KZMRZ pozyskała z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Michał Stachyra / Fundacja KZMRZ FB