Pasjonaci archeologii na konferencji w Lublinie. Omawiają najciekawsze odkrycia

1687958654038db46e96 2023 11 06 193442

Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej oraz zachodniej Białorusi i Ukrainie są tematem konferencji odbywającej się w Lublinie. To już 38. edycja wydarzenia.

Naukowcy podsumowują projekty naukowe i najważniejsze odkrycia archeologiczne ubiegłego roku.

CZYTAJ: Rarytasy i odkrycia. Wielkie centrum handlowe w małej wiosce [ZDJĘCIA]

Dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii UMCS wspólnie z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju prowadzi badania dotyczące skarbu z Czernięcina Poduchownego z gminy Turobin. – Tutaj jest tak naprawdę dużo zagadek, ponieważ on pochodzi z wczesnej epoki żelaza, około 600 lat p.n.e. A my znaleźliśmy zabytki zalegające pod nim, które są o wiele późniejsze, z czasów historycznych. To może nam sugerować, że ten skarb został przemieszczony.

– Obecnie archeologowie nieustannie współpracują z badaczami z innych dziedzin – mówi prof. Piotr Łuczkiewicz, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS. – Archeolog nie może być tylko archeologiem. Jesteśmy skazani na współpracę przykładowo z fizykami, chemikami, analizując skład chemiczny różnych zabytków, co daje bardzo ciekawe efekty, czy właśnie z biologami pod kątem badań DNA, czy badań izotopowych.

W konferencji bierze udział ponad 150 naukowców z Polski, Ukrainy i Białorusi. Podczas spotkań pojawiają się m.in. problemy inwentaryzacji strat wojennych dziedzictwa kulturowego w Ukrainie.

Spotkanie jest organizowane przez Instytut Archeologii UMCS i Muzeum Narodowe w Lublinie.

Jutro (07.11) drugi dzień konferencji.

SzyK / opr. LisA

Fot. Instytut Archeologii UMCS FB

Exit mobile version