Rodzina i przyjaciele żegnają działacza opozycji antykomunistycznej Stefana Kucharzewskiego. Jako student medycyny na Akademii Medycznej w Lublinie zaangażowany był w działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
– Zajmował się np. drukiem, kolportażem wydawnictw niezależnych i organizacją manifestacji patriotycznych – mówi dr Małgorzata Choma-Jusińska z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie. – Jego aktywność sprawiła, że stał się obiektem zainteresowania SB. Był obiektem przeróżnych szykan, zatrzymań, a w 1979 roku na skutek działań Służby Bezpieczeństwa został nawet skreślony z listy studentów Akademii Medycznej. Na szczęście ta decyzja została cofnięta i ostatecznie pan Kucharzewski skończył studia.
Stefan Kucharzewski zmarł 2 listopada w wieku 71 lat. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Był współzałożycielem i działaczem Konfederacji Polski Niepodległej, zaangażowanym w tworzenie jej struktur terenowych, zwłaszcza biura organizacyjnego KPN w Lublinie. Był inicjatorem powołania Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świdniku, a następnie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia w Świdniku. Był inwigilowany, wielokrotnie zatrzymywany. W 2015 r. odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności.
ŁuM/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki