Nie żyje pisarz i poeta – Paweł Huelle

pawel huelle 2023 11 27 145629

Nie żyje Paweł Huelle. Był pisarzem, poetą, wykładowcą i redaktorem. Zasłynął dzięki książkom „Weiser Dawidek” czy też „Ostatnia Wieczerza”.

O jego śmierci poinformowała w poniedziałek poetka i krytyczka literacka Anna Janko. Informację o śmierci potwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wpisem na platformie X. „Paweł Huelle odszedł, ja wierzę, że do lepszego świata… Pokazywał nam Gdańsk, ludzi, świat takich jakimi jesteśmy. Już brakuje tych nienapisanych książek. Dziękuję i do zobaczenia!” – napisała Dulkiewicz.

Paweł Huelle urodził się w Gdańsku. Tam też ukończył studia na kierunku filologii polskiej.

W 1980 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim i rozpoczął pracę jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności”. W latach 1983-86 był nauczycielem języka polskiego. Jako krytyk literacki i poeta zadebiutował w „Twórczości” w 1983 r. Następnie publikował w „Tygodniku Kulturalnym”, „Gwieździe Morza” i podziemnym „Podpunkcie”.

W 1987 r. został asystentem w Zakładzie Filozofii Gdańskiej Akademii Medycznej i wykładał historię filozofii.

CZYTAJ: Ostatnie pożegnanie Adama Głowacza

Jest autorem kilunastu książek.Jego debiutemn, a zarazem najsłynniejszą książką, jest powieść „Weiser Dawidek”, która została wydana w 1987.

Na bazie jego utworów i książek kilkukrotnie opierano spektakle teatralne. M.in. w 2001 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie wystawiono spektakl „Kąpielisko ostrów”.

Huelle jest również autorem słuchowisk radiowych, m.in. „Chagalla” z 1987 r. Był również współscenarzystą filmów fabularnych „O dwóch takich, co nic nie ukradli” (1999), „Wróżby kumaka” (2005), a także filmu dokumentalnego „NZS. Tak się zaczęło” (2005), jak i bohaterem filmu „Paweł Huelle – metafizyka pamięci” w reżyserii Piotra Mularuka (2004).

Paweł Huelle obok wymienionych wcześniej nagród, otrzymał jeszcze nagrody miesięcznika „Literatura”, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1987), polskiego PEN Clubu (1995), Fundacji im. Jurzykowskiego (1996). Był także nominowany do największych nagród literackich, m.in. do nagrody literackiej brytyjskiego wydawnictwa „The Independent”, a w 1997 r. do Literackiej Nagrody Nike.

W 2007 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a w 2015 r. nagrodę Splendor Gedanensis. W 2013 r. został wyróżniony Medalem św. Wojciecha, a 2021 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej.

W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. Huelle został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pisarz zmarł w wieku 66 lat.

RL / PAP / opr. AKos

Fot. Artur Andrzej, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jest autorem kilkunastu książek.

Exit mobile version