Na placu Litewskim odbyły się obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystościach licznie wzięli udział mieszkańcy Lublina.
– Uczestnictwo w takim święcie jest wyrazem naszego patriotyzmu – mówią mieszkańcy. – W ten sposób wyrażamy też naszą miłość do ojczyzny, przywiązanie do tradycji i historii. Jesteśmy nie pierwszy raz. Co roku tu przychodzimy i patrzymy, co się dzieje. Świętujemy, cieszymy się. Staram się wytłumaczyć 5-latkowi, co się działo. Pytał, czy dziadkowie żyli w tamtych czasach. Kupił sobie flagę. Trzeba się cieszyć, że odzyskaliśmy niepodległość i przede wszystkim trzeba o niepodległość walczyć. Jak wiemy, nie jest to dane raz na zawsze.
CZYTAJ: 11 listopada – sprawdź, gdzie są otwarte przychodnie, sklepy i apteki [LISTA]
Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślał znakomitą postawę Ojców Niepodległości, którzy mimo różnic zjednoczyli się dla dobra Polski: – Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty. Wincenty Witos, Roman Dmowski – to cała galeria osób, które potrafiły – co prawda na krótko – wznieść się ponad podziałami i działać we wspólnym celu – mówił wojewoda.
W czasie uroczystości na placu Litewskim wręczono okolicznościowe odznaczenia. Decyzją ministra obrony narodowej złoty medal za zasługi dla obronności kraju otrzymał rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. profesor Mirosław Kalinowski. Medalem wojewody lubelskiego uhonorowana została sekcja komunikacji społecznej 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
Lubelskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9.00 od uroczystej sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym. W sesji poza miejskimi radnymi i władzami miasta wzięli udział także przedstawiciele administracji rządowej, Sejmu i Senatu, służb mundurowych oraz lubelskich uczelni wyższych.
O godzinie 10.00 w lubelskiej archikatedrze odprawiono mszę w intencji ojczyzny. Metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik podczas homilii podkreślił, że pomimo lat zaborów naród nie tracił nadziei na odzyskanie niepodległości. – Przez 123 lata niewoli kolejne pokolenia Polaków żyły w przekonaniu, że póki Polska żyje w nas, póty nie zginie. Z ofiary ich życia wyrosła wolna i niepodległa Polska.
Z okazji 11 listopada charakterystyczne elementy w przestrzeni Lublina zostaną podświetlone na biało-czerwono. Około godziny 16:00 okolicznościowa iluminacja pojawi się między innymi na kładce w Parku Ludowym oraz na placu Litewskim w Lublinie.
MaK / opr. WM
Fot. archiwum