Uczniowie z całej Polski recytowali wiersze Grażyny Chrostowskiej w Muzeum Narodowym w Lublinie. Odbyła się tu VII edycja recytatorsko-krasomówczego konkursu “W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”.
CZYTAJ: „Poezja pomagała jej przetrwać”. Mija 79. rocznica śmierci Grażyny Chrostowskiej
– Utwory opowiadają o tym, jak wyglądało życie w obozach koncentracyjnych – mówi Zuzanna Czarnecka z Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim. – Na pewno najbardziej dotyka to, jak niehumanitarnie ludzie byli traktowani.
– Chrostowska, pisząc poezję dawała nadzieję współwięźniarkom, że jest ten świat piękna, żeby nie poddawać się – mówi Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.
– Wyzwaniem było to, że musiałam wyrazić te emocje – mówi Maja Romaniuk ze Szkoły Podstawowej nr 6. – Wzięłam udział w tym konkursie, bo chciałam spróbować czegoś nowego.
W konkursie brali udział licealiści oraz uczniowie szkół podstawowych.
Patronka konkursu, Grażyna Chrostowska, urodziła się w Lublinie. Poetka, działaczka podziemia w czasie II wojny światowej, została rozstrzelana w wieku 21 lat w niemieckim obozie koncentracyjnym w 1942 w Ravensbruck.
MaTo / opr. WM
Fot. wikipedia.org, domena publiczna