Jak sztuczna inteligencja wpływa na media? Konferencja w Lublinie

screenshot 2023 11 23 15 lecie instytutu dziennikarstwa 2023 11 23 134508

O wpływie sztucznej inteligencji na media rozmawiają dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim naukowcy i dziennikarze z całej Polski.

CZYTAJ: Akademicki Laur Dziennikarski dla red. Małgorzaty Żurakowskiej z Radia Lublin [ZDJĘCIA]

Debata ma przede wszystkim wskazać szanse i zagrożenia dla mediów wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Kreft z Politechniki Gdańskiej, którego zdaniem sztuczna inteligencja nie poprawia umiejętności człowieka: – W praktyce dziennikarskiej to dzisiaj oznacza, że po pierwsze, identyfikują temat, czyli ten tradycyjny „nos dziennikarski” zaczyna być trochę przeżytkiem, oldschoolem. Po drugie – piszą, po trzecie – cieszą się niezwykłym atrybutem wiarygodności.

CZYTAJ: Prof. Jan Kreft: Dzisiaj sztuczna inteligencja zastępuje „dziennikarski nos”

Coraz częściej mówi się o tzw. dziennikarstwie zautomatyzowanym. Można tu również mówić o degradacji człowieka – mówi kierownik zakładu edukacji medialnej i sztucznej inteligencji w Instytucie badań Edukacyjnych w Warszawie, prof. Małgorzata Gruchoła: – Kiedy ucieleśnimy sztuczną inteligencję w postaci robotów humanoidalnych, wtedy funkcje człowieka zaczyna pełnić tzw. nieludzki byt.

Podczas konferencji mowa też będzie o teraźniejszości i przyszłości szeroko pojętego dziennikarstwa.

Konferencja trwa w Centrum Transferu Wiedzy KUL w sali 114 do godz. 14.00.

CZYTAJ: 15 lat dziennikarstwa na KUL. Konferencja naukowa i wręczenie AKLAUD-ów

MaTo/ opr. DySzcz

Fot. screen

Exit mobile version