Dariusz Kopciowski o cmentarzu przy ul. Lipowej: wszystkie nagrobki mają swoją wartość

kopciowski 2023 11 01 161819

Nagrobki pochodzące z XIX wieku, pracę artystyczne wielu znanych artystów czy groby osób zasłużonych dla miasta można zobaczyć na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Jest to najstarsza lubelska nekropolia, jedna z najstarszych w kraju.

CZYTAJ: Odnowić zabytkowe nagrobki. Kwesta na najstarszej lubelskiej nekropolii [ZDJĘCIA, FILM]

– Wszystkie nagrobki mają swoją wartość, ale myślę, że te w okolicach kaplicy rzymskokatolickiej są najcenniejsze –  mówi Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. – Tą najstarszą częścią cmentarza jest ta rzymskokatolicka. Kolejna po niej to była część ewangelicko-augsburska. Te dwie części dzielił mur i proszę sobie wyobrazić, że w murze wykonano wyłomy i tam znajdują się pochówki ludzi mieszanych małżeństw, katolickich i ewangelickich, na przykład rodzina Piaseckich, Sachsów, zresztą znanych tu w Lublinie chociażby właścicieli Abramowic. Więc śmierć ich nie rozłączyła, dlatego część grobu znajduje się na jednym fragmencie cmentarza, a druga – na kolejnym.

CZYTAJ: Marta Wcisło: Co roku kwestuję. To nasze dziedzictwo narodowe 

CZYTAJ: „To wspaniałe zabytki”. Znani kwestują na rzecz ratowania nagrobków [ZDJĘCIA]

Przy ul. Lipowej w Lublinie znajduje się zespół 4 cmentarzy – rzymskokatolicki, który został założony w 1794 roku, ewangelicki, który powstał w 1826 roku, prawosławny, którego początek sięga 1830 roku oraz najnowszy, wojskowo-komunalny, który został założony w 1985 roku.

CZYTAJ: To jeden z ważnych elementów tożsamości narodowej”. Wojewoda lubelski kwestuje przy ul. Lipowej

ZOBACZ ZDJĘCIA:

InYa/ opr. DySzcz

Fot. RL

Exit mobile version