Sympozja, wymiana kadry dydaktycznej czy projekty związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w usługach e-zdrowia. Władze Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej i zagraniczni partnerzy podsumowali trwający 3 lata program “Reintialise”.
CZYTAJ: „Czasem do ludzi w kryzysie trudno dotrzeć”. Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto [ZDJĘCIA]
– Rezultatem będzie stworzenie projektu aplikacji umożliwiającej monitorowanie stanu zdrowia – wyjaśnia dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, profesor Iwona Hofman. – Te aplikacje mają dotyczyć dostępności do komunikacji zdrowotnej, czyli dostępności do wszystkich wyników badań, informacji o lekach – konieczna jest selekcja tych informacji, oddzielenie tekstów reklamowych od stricte merytorycznych, naukowych. Będą także informacje o bieżącym stanie pacjenta przekazywanej lekarzom. To jest chyba najbardziej istotne ze względu na telemedycynę i przyjęty już zwyczaj wizyty lekarza online. To jest też w aspekcie transgranicznym – sytuacja wymusza takie właśnie działania.
Międzynarodowe konsorcjum, w skład którego weszli lubelscy badacze, otrzymało m.in. na ten cel kwotę niemal miliona euro pochodzących ze środków unijnych.
CZYTAJ: „To będzie wielki skok w przyszłość”. Tomaszowski szpital czeka prawdziwa rewolucja [ZDJĘCIA]
W projekt zaangażowani są też naukowcy z belgijskiego uniwersytetu KU Leuven i uniwersytetu w Maceracie we Włoszech.
FiKar / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki