21.11.2023 Informator kulturalny

pm hartwig 271023 017 2023 11 21 105350

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

Ile jest prawdy w twierdzeniu, że zbudowane od podstaw „polskie okno na świat” było kwintesencją międzywojennej Polski?

Dlaczego tak niewiele wiemy o tym, jak naprawdę wyglądała budowa miasta, które miało być wizytówką odradzającego się po 123 latach niewoli kraju? Czego o Gdyni mieliśmy nie wiedzieć? I wreszcie jak niełatwa przeszłość wpływa na teraźniejszość?

O tym – między innymi – z Grzegorzem Piątkiem – autorem książki – “Gdynia obiecana Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″, porozmawia w Teatrze Starym – w ramach kolejnej odsłony cyklu ‘Bitwa o literaturę”- Michał Nogaś. 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.

Obszernych skrótów ze spotkań, można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej  „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00. 

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt. Za ostatnią książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” w 2023 roku otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nike Czytelników.

Oprócz tego wydał: „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy” (2021, finał Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz), „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (2020, finał Nagrody Literackiej Nike; Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego), „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016; Nagroda Literacka m.st. Warszawy).

Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. Architektura-Murator, Gazeta Stołeczna, Gazeta Wyborcza, Salon, Vogue Polska). Współtworzył też wystawy m.in. „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008) i „Dane warszawskie” (Muzeum Warszawy, 2017).

Wystawa “Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”

Dwie publikacje oraz wystawę, zaprezentuje dziś lubelski oddział IPN, a to w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zbrodni wołyńskiej. 

Ekspozycja zatytułowana “Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”, będzie można oglądać na placu Kochanowskiego w Lublinie o godzinie 16.30. Następnie, w siedzibie Instytutu, odbędzie się promocja dwóch wydawnictw: “Dokumenty zbrodni wołyńskiej t. 1” oraz albumu związanego z wystawą “Kościoły i kaplice na Wołyniu…”. 

Zaplanowano też projekcję filmu z porządkowania cmentarzy ofiar ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz wręczenie nagród osobom zaangażowanym w porządkowanie tych miejsc.

Początek spotkania w siedzibie IPN przy ul. Wodopojnej w Lublinie o godzinie 17:00. 

“Jej portret”. Wystawa Danuty Koszołko

Wystawę malarstwa “Jej portret” Danuty Koszołko można oglądać w Klubie Kultury Piast w Białej Podlaskiej. Jak mówi aktorka, ekspozycja przedstawia kobiety w różnych aspektach ich życia.

– Utożsamiam się z emocjami i przeżyciami kobiet, które prezentuję – podkreśla artystka. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Danuta Koszołko pochodzi z Białej Podlaskiej – podkreśla, że głównym imperatywem jej działania jest intuicja. Jej obrazy są proste i minimalistyczne. Malarka przyznaje, że sztuka ma dla niej działanie terapeutyczne.
Wystawa będzie prezentowana do 15 grudnia.

Prace Edwarda Hartwiga na wystawie w Galerii Teatru NN w Lublinie

Fotografie Edwarda Hartwiga pochodzące z kolejnej części lubelskiego archiwum artysty, można oglądać do końca listopada na wystawie w Galerii Teatru NN w Lublinie. Ekspozycja została podzielona na dwie części – kolorową i czarnobiałą, więcej opowie o niej jeden z kuratorów ekspozycji – Patryk Pawłowski. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Ekspozycję „Kolor czy…?” można oglądać do końca listopada w Galerii Teatru NN przy ul. Grodzkiej 34.

Fot. archiwum RL

Exit mobile version