Rok 1981 był pod wieloma względami niespokojny. 13 maja światem wstrząsnęła informacja o zamachu na papieża Jana Pawła II przeprowadzony na placu św. Piotra w Rzymie. W październiku, w ataku zamachowców z Egipskiego Dżihadu zginął prezydent Egiptu Anwar Sadat. W Polsce koniec roku przyniósł stan wojenny, który zakończył krótki karnawał wolności związany z ruchem „Solidarności”.
Dzisiaj terroryzm i zamachy kojarzymy najczęściej z Bliskim Wschodem, ale w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku Europa Zachodnia zmagała się także z rodzimymi ugrupowaniami terrorystycznymi. Włosi nazwali ten czas „anni di piombio”, czyli „lata ołowiu”. O tamtych wydarzeniach, ale też o tym jak zmieniał się terroryzm na przestrzeni dekad, porozmawiamy z dr. Jakubem Olchowskim z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.
Jak zawsze, nie zabraknie muzyki ilustrującej główny temat. W zestawie wykonawców znajdą się Bauhaus, Virginiana Miller, Robert Wyatt oraz Bono i Gavin Friday.
Fot. wikipedia.org