Jak będzie się rozwijała sztuczna inteligencja i czy człowiek może być zastąpiony przez maszyny? Na te pytania szukano dziś (25.10) odpowiedzi w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Konferencję zorganizowała Politechnika Lubelska, która uruchomiła w tym roku nowy kierunek studiów – „sztuczna inteligencja w biznesie”.
– To pierwszy taki kierunek na uczelni publicznej w kraju i widzimy w nim potencjał – mówi dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej Marcin Gąsior. – Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku, ale także na rozwój naszego otoczenia społeczno-gospodarczego. Te rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji są coraz bardziej popularne. Też wchodzą bardzo silnie do przedsiębiorstw, usprawniając procesy, wspierając różnego rodzaju systemy. My też chcielibyśmy przygotować naszych absolwentów, żeby oni też mogli znaleźć się na rynku pracy i wspierać takie przedsiębiorstwa, ich funkcjonowanie.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu raka piersi
Sztuczna inteligencja już teraz jest wykorzystywana w diagnostyce maszyn. To nowy projekt realizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie we współpracy z Politechniką Lubelską.
– Trenujemy sztuczną inteligencję, żeby szukała usterek w maszynach – wyjaśnia Paweł Pawlik z krakowskiej AGH. – Nowość polega na tym, że trenujemy danymi i sygnałami pochodzącymi wyłącznie od sprawnej maszyny. Czyli nie potrzebujemy pokazać sztucznej inteligencji jak wyglądają sygnały podczas usterek. Do tej pory tak było i wszystkie metody na tym bazują. Natomiast nasza metoda nie wymaga takich danych. Używamy do tego czujników drgań, temperatury. Następnie te sygnały są przetwarzane i podawane do modelu sztucznej inteligencji, która już rozwiązuje nasz problem.
CZYTAJ: Tworzenie sztuki ze sztuczną inteligencją. Dzieci wzięły udział w kreatywnych warsztatach [ZDJĘCIA]
– Może to mieć zastosowanie w przemyśle ciężkim, ale sztuczną inteligencję obecnie stosuje się już np. w rolnictwie – dodaje prezes Puławskiego Parku Naukowo – Technologicznego Tomasz Szymajda. – To dzisiaj roboty są w stanie dojechać w bardzo trudno dostępne miejsca upraw rolnych. To roboty, dokonując różnego rodzaju analiz gleby, są w stanie wskazać w jaki sposób mamy nawozić nasze areały na co dzień. To roboty i sztuczna inteligencja, odpowiednie aplikacje pokazują jakich suplementów dostarczamy do produkcji naszych roślin. M.in. w parku, na farmach wertykalnych tak to właśnie wygląda. To nie człowiek, tylko przez człowieka przygotowana maszyna decyduje o tym, jakie suplementy podać, żeby ta roślina miała najlepsze przyrosty i żeby była zdrowa.
– Sztuczna inteligencja ma swoją przyszłość chociażby w bankach – mówi Konrad Kania z Politechniki Lubelskiej. – Tam, gdzie mamy powtarzalną pracę polegającą na „przeklepywaniu” danych z jednego Excela do drugiego. IBM zapowiada, że 80 procent prac biurowych, głównie związanych z HR, z administracją, zastąpią modelami. W takich środowiskach jest to praca schematyczna, oparta o pewien scenariusz zdarzeń. Był tam zatrudniony człowiek, bo nie było innej możliwości. Teraz się ta możliwość pojawia.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja pomoże diagnozować choroby. Pionierski projekt w Lublinie
– Są obawy, że rozwój tej dziedziny spowoduje utratę miejsc pracy, ale naszym zdaniem będzie inaczej – przekonuje prodziekan Politechniki Lubelskiej Bartosz Przysucha. – Prognozuje się na przyszłe dwa lata, że ma powstać 95 milionów nowym miejsc pracy, które będą korzystać ze sztucznej inteligencji. 80 milionów miejsc pracy ma zostać zamkniętych z tego samego powodu. Wychodzimy in plus na 15 milionów. Moim zdaniem to przypomina to, co się działo w czasie rewolucji przemysłowej. Wtedy prognozowano, że mechanizacja procesów wytwórczych będzie ludziom zabierać pracę, a jednak rynek się rozwinął bardzo mocno, jeżeli chodzi o pracę, bo społeczeństwo też się zmieniło, korzystając z wytworów tej technologii, która powstała wtedy.
Zdaniem przedstawicieli Politechniki Lubelskiej analogiczna sytuacja będzie teraz w przypadku sztucznej inteligencji.
Dodajmy, że konferencję dotyczącą sztucznej inteligencji nieprzypadkowo zorganizowano w Puławach. Od stycznia tego roku miejscowy Park Naukowo Technologiczny ściśle współpracuje z uczelnią w zakresie opracowania i realizacji innowacyjnych projektów.
ŁuG / opr. PrzeG