Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie otwiera nowy sezon teatralny 2023/2024. W repertuarze przede wszystkim premiery nowych spektakli. Teatr w tym sezonie wychodzi do widza, by zaprosić go do rozmowy i udziału w tworzeniu teatru według koncepcji Juliusza Osterwy – mówi dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Redbad Klynstra-Komarnicki. –
– Chcemy rozmawiać o etyce i zasadności teatru. Do czego mógłby służyć i gdzie jest jego siła. To na pewno wyraża się w naszej najbliższej premierze – dodaje Klynstra-Komarnicki. – Magdalena Drab, reżyserka, aktorka i dramaturżka napisała nowy tekst na podstawie Wyspiańskiego Studium o Hamlecie. Napisał o grupie lubelskich aktorów czekających na Hamleta. Premiery będą otoczone wydarzeniami, które pozwolą na to, żeby spektakl był tylko pretekstem do tego, żebyśmy dalej rozmawiali, żebyśmy mogli się z Państwem spotkać.
Najbliższa premiera spektaklu “Hamlet na sprzedaż” odbędzie się już 28 października o godz. 19:00.
Spektakl “Jeanne” w listopadzie
W listopadzie przewidziano z kolei premierę spektaklu „Jeanne” w reż. Karoliny Labahua, z gościnnym udziałem w roli tytułowej Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. – Jest to spektakl o starości, o samotności, ale przedstawiony w sposób komediowy – dodał dyrektor teatru.
Odnosząc się do grudniowej premiery spektaklu „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” w reż. Radka Stępnia szef instytucji przypomniał, że podczas przygotowań organizowane są spotkania z publicznością i rozmowy z twórcami. – Jest to jeden z projektów partycypacyjnych, gdzie twórcy spotykają się z widzami, przedstawiają im pewien etap swojej pracy, po czym odbywają się rozmowy mogące stanowić dla reżysera podstawy, aby coś zmienić, czy utwierdzić w tym, że ten etap jest właściwy – wyjaśnił Redbad Klynstra-Komarnicki.
Teatr czeka remont
Podczas konferencji nawiązał również do planowanego za blisko 20 mln euro remontu zabytkowego budynku Teatru Osterwy z 1886 roku. Przekazał, że aktualnie trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej. Zwycięzca ma zostać wyłoniony w listopadzie. Całkowite zakończenie prac projektowych planowane jest do końca 2024 r. Roboty budowlane mają potrwać do 2027 r.
Dyrektor wyjaśnił, że w trakcie remontu teatr nie będzie mógł funkcjonować w zabytkowym obiekcie przy ul. Narutowicza 17. Według zapowiedzi sztuki wystawiane będą w gościnnych salach na terenie całego Lublina. Na liście jest m.in. Chatka Żaka oraz sala widowiskowa szkoły przy ul. Berylowej. Ruszyła już też sieć scen partnerskich, czyli Scena Reduta.
Konflikt między dyrekcją teatru a częścią pracowników
W środę poruszono także temat konfliktu między dyrekcją Teatru Osterwy i częścią pracowników dotyczącego m.in. reorganizacji pracy, zarobków. W jego rozwiązanie zaangażował się Związek Artystów Scen Polskich. Rozmowy rozpoczęły się rano z udziałem m.in. prezesa stowarzyszenia. – Wysłuchaliśmy jednej i drugiej strony sporu. Myślę, że przynajmniej na razie udało się jedną z ważnych rzeczy wstępnie rozwiązać – to są sprawy płacowe – mówił w Lublinie prezes ZASP-u Krzysztof Szuster.
Jego zdaniem obawy zespołu dotyczące tego, co może się stać w czasie trwania remontu są słuszne. – Trzeba zrozumieć, że szereg działań związków zawodowych jest spowodowanych lękiem o swój byt w czasie, gdy placówka nie będzie działała w swoich murach […] Nie dziwmy się zespołowi, że jest głęboko zaniepokojony – dodał Szuster, zapowiadając, że rozmowy ze stronami sporu będą w środę kontynuowane.
W przesłanej po konferencji informacji prasowej, Teatr im. Juliusza Osterwy przekazał, że podczas środowych rozmów dyrekcji i pracowników skupiono się na kwestii finansów i ustalono, że wynagrodzenia pracowników techniki będą zwiększone od października. – Dyrekcja złożyła też propozycję zmian wynagrodzenia zasadniczego dla aktorów, nad którą członkowie związków zawodowych będą wkrótce głosować – podano.
Pełny repertuar teatru dostępny jest na stronie: www.teatrosterwy.pl.
AŁ / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki