– Rosnący napływ kapitału zagranicznego dowodzi, że jesteśmy postrzegani jako kraj przewidywalny, który już wkrótce może stać się światowym liderem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników OSG 2023 w Lublinie.
CZYTAJ: KGHM Polska Miedź i LW Bogdanka łączą siły [ZDJĘCIA]
W poniedziałek podczas rozpoczęcia 9. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2023 w Lublinie premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników podkreślił, że obrady OSG 2023 będą toczyć się w cieniu problemów wywołanych wojną w Ukrainie. Szef rządu zaznaczył, że “nie tylko wywróciła ona porządek międzynarodowy, ale w jej wyniku staliśmy się również krajem przyfrontowym, co odbiło się na polskiej gospodarce”.
“Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej”
– Jednak w szybkim tempie udało nam się zahamować wzrost cen, a wskaźnik inflacji, który początkowo poszybował, notuje już odczyty jednocyfrowe. W tym trudnym czasie utrzymaliśmy bezrobocie na rekordowo niskim poziomie, a skutki drożyzny złagodziliśmy poprzez tarcze antyinflacyjne i rozwijane przez nas programy społeczne – argumentował premier.
– Choć fale historii w ostatnich latach gwałtownie wezbrały, Polska okazała się wyspą stabilności ekonomicznej na wzburzonym morzu. Nasza gospodarka nie tylko nie utonęła, ale jako pierwsza dała Europie sygnał do odbudowy, zapewniając sobie ważne miejsce w nowym porządku geopolitycznym. Okazała się nie tylko gospodarką dojrzałą, ale również odporną na wstrząsy – stwierdził Morawiecki.
Jego zdaniem rosnący napływ kapitału zagranicznego dowodzi, że “jesteśmy postrzegani jako kraj przewidywalny, który już wkrótce może stać się światowym liderem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów”. – Nie jest bowiem przypadkiem, że w ostatnim czasie nowe fabryki centra biznesowe postanowili ulokować w naszym kraju tacy giganci nowych technologii, jak Intel, Mercedes, Microsoft czy Google – wymienił premier oceniając, że Polska potrafi wykorzystać zmiany dokonujące się w światowej gospodarce i „obronną ręką wychodzi z kryzysu, jaki dotknął nasz kontynent”.
Według niego położenie geograficzne, siła militarna i umacniająca się pozycja na arenie międzynarodowej predestynuje Polskę do roli jednego z liderów współczesnej Europy.
“Wszystkich nas łączy pragnienie silnej ojczyzny”
Poseł Sylwester Tułajew (PiS) przeczytał z kolei list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Podkreśliła ona, że uczestnictwo w OSG 2023 świadczy o zainteresowaniu bieżącymi sprawami Polski, trosce o jej gospodarczy rozwój i bezpieczeństwo. – Wszystkich nas łączy pragnienie silnej ojczyzny, silnej w każdym wymiarze: ekonomicznym i finansowym, społecznym i kulturowym, jak również bezpieczeństwa energetycznego i militarnego – napisała Witek. Marszałek Sejmu oceniła, że polski sukces gospodarczy ostatnich lat przynosi wciąż nowe owoce. – Są one tym większe, iż doświadczyliśmy podobnie, jak inne państwa świata pandemii, zamrożenia relacji handlowych, a także skutków wojny na Ukrainie. Z dumą możemy powiedzieć, że odrobiliśmy zarówno lekcje z humanitaryzmu, jak i odważnie stawiliśmy czoła nowym wyzwaniom – stwierdziła Elżbieta Witek.
Podczas 9. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie podpisano list intencyjny pomiędzy KGHM Polska Miedź S.A. a LW „Bogdanka” S.A. dotyczący współdziałania w m.in. zabezpieczeniu dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Zbigniew Meissner