Pogrzeb Wandy Półtawskiej będzie miał charakter państwowy

poltawska 2023 10 26 155528

Pogrzeb doktor Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek (31.10.) w Krakowie i będzie miał charakter państwowy – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godzinie 13.00 w Bazylice Mariackiej. Wanda Półtawska spocznie na Cmentarzu Salwatorskim.

Wanda Półtawska przez wiele lat związana była z Lublinem. Tu urodziła się i spędziła młodość. Była honorową obywatelką miasta i doktorem honorowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W 2019 roku została odznaczona medalem „Zasłużony dla miasta Lublin”.

CZYTAJ: „To była wspaniała postać”. Lublin żegna Wandę Półtawską [ZDJĘCIA]

– Z ogromnym sentymentem wracała do Lublina – opowiadał Radiu Lublin o. prof. Andrzej Derdziuk, który był promotorem doktoratu honoris causa Wandy Półtawskiej. – Jak napisała, ona tutaj do 17. roku życia nie spotkała żadnego złego człowieka. Tutaj była zachwycona postawą swojego ojca. Pani Wanda zawarła sakramentalny związek tu, w Lublinie, w kościele Świętego Ducha. Błogosławił im ks. Tadeusz Fedorowicz. Tutaj wracała. Kiedy była w tej podróży sentymentalnej, prosiła, żebym ją zaprowadził do kościoła Świętego Ducha i po siedemdziesięciu kilku latach mówiła: „Wiesz, tutaj na tym stopniu to się potknęłam”. To miasto było głęboko wpisane w jej serce.

Wanda Półtawska zmarła 24 października. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Była lekarzem, wykładowcą i popularyzatorką nauczania Jana Pawła II o świętości małżeństwa i rodziny, a także konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny i członkinią honorową Papieskiej Akademii Życia.

Wanda Półtawska urodziła się w Lublinie w 1921 roku. Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. 17 lutego 1941 roku została aresztowana przez gestapo i była więziona na zamku w Lublinie. Torturowana i przesłuchiwana w lubelskim gestapo „Pod Zegarem”, następnie 21 września 1941 roku została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Po wyzwoleniu uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Od 1955 do 1997 roku Wanda Półtawska wykładała medycynę pastoralną w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie – obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. W 1967 roku, przy tej uczelni, zorganizowała Instytut Teologii Rodziny, którym kierowała przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa, narzeczonych oraz księży. Prowadziła też wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

CZYTAJ: Zmarła Wanda Półtawska

Doktor Półtawska angażowała się w działania na rzecz obrony życia człowieka. W licznych publikacjach i wystąpieniach przywoływała wartości i zasady bioetyki wywodzące się z antropologii chrześcijańskiej. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez 4 tysiące lekarzy. Zajmowała się propagowaniem wartości małżeństwa i rodziny. Starała się przekazywać nauczanie papieża Jana Pawła II o świętości ludzkiej miłości.

CZYTAJ: „Lublin pozostaje w jej sercu”. Prof. Wanda Półtawska obchodzi setne urodziny

Autorka blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Wanda Półtawska została uhonorowana między innymi Medalem Polskiego Senatu i Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego. Otrzymała doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii. Została też odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RL / IAR / PAP

Fot. archiwum

Exit mobile version