Niska masa urodzeniowa czterokrotnie zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby

adult 4402808 1280 2023 10 17 221541

Dzieci z niską masą urodzeniową mają aż czterokrotnie wyższe ryzyko rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną (MASLD) w późniejszym życiu – poinformowano podczas odbywającego się w Kopenhadze UEG Week 2023.

Zaprezentowane przez szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet badanie dowodzi, że istnieje silny związek między masą urodzeniową a występowaniem niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

Na potrzeby badania autorzy przeanalizowali dane zebrane od 165 pacjentów w wieku do 25 lat, u których zdiagnozowano MASLD. Aby wykluczyć wszelkie czynniki zakłócające, każdego uczestnika porównano z pięcioma grupami kontrolnymi z populacji ogólnej na podstawie wieku, płci, roku kalendarzowego i miejsca zamieszkania.

CZYTAJ: Kluczowe wczesne wykrycie choroby. Breast Fest w Lublinie [ZDJĘCIA]

Wyniki zaskoczyły naukowców. Pokazały bowiem, że u osób, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową (czyli poniżej 2,5 kg), ryzyko wystąpienia MASLD było cztery razy większe niż u tych, którzy w momencie narodzin mieli prawidłową masę ciała. Także dzieci, które urodziły się za małe w stosunku do wieku ciążowego (ang. small for gestational age, SGA), miały trzykrotnie większą szansę na rozwój MASLD w przyszłości.

Kolejne analizy wykazały również, że zarówno niska masa urodzeniowa, jak i SGA wiązały się w większym ryzykiem zwłóknienia i marskości wątroby.

„Chociaż poprzednie badania wykazywały zależność między masą urodzeniową a poważnymi chorobami, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe i zespół metaboliczny, związek z MASLD pozostawał niejasny – mówi główny autor badania dr Fahim Ebrahimi. – My jako pierwsi dostarczamy przekonujących dowodów na to, że czynniki rozwoju płodu odgrywają znaczącą rolę w rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby i innych powikłań z tym związanych”.

CZYTAJ: Specjalista: co trzeci nowotwór złośliwy może być nowotworem dietozależnym

Naukowiec podkreśla, że w obliczu narastającej epidemii otyłości MASLD staje się najczęstszą przyczyną przewlekłych chorób wątroby na świecie. Szacuje się, że w samej Europie dotyka ponad 25 proc. dorosłych, przy czym częstość jej występowania wzrasta szczególnie w grupie młodych osób z nadwagę lub otyłością. MASLD stanowi także jedną z głównych przyczyn schyłkowej niewydolności wątroby, pierwotnego raka wątroby i przeszczepów wątroby.

„Potrzebne są oczywiście dalsze badania, które pozwolą w pełni zrozumieć leżące u podstaw odkrytej przez nas korelacji mechanizmy immunologiczne i metaboliczne. Kilka badań sugeruje, że zarówno nadmierne odżywienie, jak i niedożywienie w czasie ciąży może prowadzić do trwałych zmian epigenetycznych, które mogą wpływać na metabolizm danej osoby przez całe późniejsze życie” – zaznacza dr Ebrahimi.

CZYTAJ: Winogrona mogą spowalniać utratę wzroku związaną z wiekiem

I podsumowuje: „Szczególnie niepokojące jest to, że osoby urodzone z niską masą urodzeniową są narażone na duże ryzyko wystąpienia MASLD już w młodym wieku, a wiadomo, że […] wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem rozwoju marskości wątroby oraz schyłkowej choroby wątroby. Ważne więc, abyśmy opracowali skuteczne strategie, takie jak wczesne i ukierunkowane badania przesiewowe, aby zidentyfikować osoby z grupy ryzyka i pomóc zmniejszyć obciążenie tą chorobą”.

PAP / RL / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version