KUL: Eksperci dyskutują na temat synodalności Kościoła [ZDJĘCIA]

pm kul 181023 019 2023 10 18 161709

O trwającym w Rzymie synodzie biskupów, a także o zmianie kodeksu prawa kanonicznego w 1983 roku rozmawiają na KUL-u duchowni i nauczyciele akademiccy.

CZYTAJ: Ksiądz nie będzie skazany. Strony zawarły ugodę

– 40 lat temu został przygotowany nowy kodeks, który zastąpił ten z 1917 roku. Dostosował on Kościół do życia i funkcjonowania w nowej rzeczywistości – mówi prorektor ds. nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Tomasz Rozkrut. – W kodeksie z 1917 roku było jasno powiedziane, że osoby świeckie w synodzie diecezjalnym nie uczestniczą. Nowa eklezjologia II Soboru Watykańskiego dowartościowała osoby świeckie. Sprawiła, że dzisiaj wierni świeccy są członkami synodu diecezjalnego, mogą w nim uczestniczyć, mogą przedstawiać swoje zdanie, co więcej również dzisiaj papież Franciszek pragnie, aby te osoby wypowiadały się i przedstawiały swoje propozycje również na synodzie biskupim.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Podczas międzynarodowej konferencji na KUL eksperci podejmują temat „synodalności Kościoła”, który jest także głównym tematem synodu biskupów w Rzymie.

ŁuM / opr. LisA

Fot. Piotr Michalski 

Exit mobile version