Książka o Gdyni doceniona w Lublinie. Grzegorz Piątek wyróżniony nagrodą im. Jerzego Giedroycia [ZDJĘCIA]

kra 3054 2023 10 23 145857 2023 10 23 211710

Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia otrzymał pisarz, publicysta, krytyk architektury Grzegorz Piątek. Wyróżnienie zostało przyznane przez kapitułę za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″.

– To wyjątkowa książka, która wyróżniła się na tle pozostałych dziewięciu nominowanych – mówi dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS profesor Iwona Hofman, która wręczyła nagrodę. – Na czym polega wyjątkowość tej książki? Na spojrzeniu historyka, architekta i osoby wrażliwej społecznie na to, jak w Gdyni, projekcie nieskończonym z powodu wybuchu wojny, ścierały się napięcia pomiędzy oczekiwaniami i możliwościami formalnymi ludzi i instytucji.

– To nagroda nie tylko bardzo prestiżowa, ale też bardzo ważna jest osoba patrona, który był bardzo odważny intelektualnie – mówi nagrodzony Grzegorz Piątek. – Inspiracją było przede wszystkim miasto Gdynia, które okazało się dla mnie soczewką, przez którą można patrzeć na Polskę międzywojenną. Na wszystkie jej wady i zalety, wszystkie jej słabości i szanse, które zostały wykorzystane lub nie. Architektura okazała się wspaniałym medium, za pomocą którego można opowiedzieć o epoce.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Nagroda imienia Jerzego Giedroycia została ustanowiona w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci redaktora i polityka oraz twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Jest przyznawana podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To jedna z najważniejszych nagród naukowych w Polsce.

CZYTAJ: UMCS zainaugurował rok akademicki [ZDJĘCIA]

Grzegorz Piątek to pisarz, publicysta, krytyk architektury, z wykształcenia architekt. Pisze o ludziach i miastach, architekturze i historii. Finalista Nagrody Literackiej Nike, laureat Paszportu Polityki 2023, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy oraz – dwukrotnie – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version