Kolejny etap prac przy Bramie Lwowskiej zakończony [ZDJĘCIA]

370244376 1058126808527638 6110203809832285936 n 2023 10 30 214628

Zakończono drugi etap prac budowlano-konserwatorskich przy starej Bramie Lwowskiej w Zamościu. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta z końca XVI w.

– Prace polegały głównie na izolacji przyziemia, ale najważniejsze, najtrudniejsze i najdroższe okazały się prace związane z konserwacją kamienia od strony elewacji wschodniej – podkreśla inspektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość, Renata Kondraciuk. – Bardzo zanieczyszczona była attyka, tympanon, ze względu na gnieżdżące się ptaki na sąsiadującym z bramą drzewie. Musieliśmy sięgnąć do bardzo specjalistycznego sprzętu i oczyścić kamień laserem. Płaskorzeźba została zabezpieczona. Na gzymsach, na których zasiadały ptaki, są ustawione kolce. Jest to konieczność ze względu na zniszczenia. Płaskorzeźba została pokryta siatką zabezpieczającą.

CZYTAJ: Drugi etap prac remontowych Bramy Lwowskiej [ZDJĘCIA]

Koszt drugiego etapu dofinansowano z programu „Ochrona zabytków” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 250 tys. zł. Całość inwestycji wyniosła ponad 340 tys. złotych.

Bramę wieńczy attyka w kształcie tympanonu bogato zdobiona płaskorzeźbą przedstawiająca Św. Tomasza Apostoła, patrona miasta  klęczącego przed Chrystusem Zbawicielem. Po bokach widnieją 2 kartusze z herbem Jelita. Na fryzie umieszczona jest łacińska inskrypcja „Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół”.

Autorem płaskorzeźby jest zamojski rzeźbiarz Jan Bulewicz.

CZYTAJ: Ćwierć miliona na Starą Bramę. Zamojski zabytek z rządowym dofinansowaniem

AP/ opr. DySzcz

Fot. AP

Exit mobile version