Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W Centrum Spotkania Kultur i na placu Teatralnym w Lublinie zorganizowano z tej okazji Breast Fest. W czasie imprezy można było między innymi wykonać bezpłatną mammografię oraz USG piersi.
Na fantomie zbudowanym jak pierś kobiety panie mogły nauczyć się prawidłowego badania piersi. – Zaczynamy od podniesienia ręki do góry. Zakładamy ją najlepiej za głowę, żeby było nam wygodnie. Powolutku, koniecznie trzema palcami – to niewiarygodnie ważne, ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara dookoła sprawdzamy, czy nie wyczuwa się nic złego. Trzeba dosyć mocno nacisnąć.
– Zachorowalność na tę chorobę wzrasta, ale choroba wcześnie wykryta może być całkowicie wyleczalna – zaznacza dr Katarzyna Sędłak, rezydent chirurgii onkologicznej w Klinice Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Lublinie. – Kobiety już od 20. roku życia powinny wykonywać samobadanie piersi. Powinny przynajmniej co roku zgłaszać się na USG piersi. Zaś kobiety w wieku dojrzałym, czyli od 50. roku życia, powinny wykonywać mammografię. Kobiety, które miały w rodzinie mamę, babcię czy siostrę, u których wystąpił rak piersi, powinny koniecznie wcześniej i często zgłaszać się na badania. Pierwszym najczęstszym objawem jest wyczuwalny guzek w piersi. Nie daje bólu. Może być zmiana wyglądu piersi, zmiana skóry, zaciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki. To są najczęstsze objawy.
Organizatorem Breast Fest jest Klinika Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
PaSe / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska