KGHM Polska Miedź i LW Bogdanka łączą siły [ZDJĘCIA]

pm szczyt 091023 020 2023 10 09 140353

Dwie spółki – KGHM Polska Miedź i Lubelski Węgiel Bogdanka – będą współpracować przy realizacji wspólnych projektów górniczych w zakresie surowców i niezależności energetycznej Polski. List intencyjny w tej sprawie został podpisany dziś (09.10) podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Postanowiliśmy połączyć nasze wysiłki i współpracować poszukując szans biznesowych – mówi prezes zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot. – Możliwości jeszcze ściślejszego wpisania się w strategiczne potrzeby bezpieczeństwa surowcowego naszego kraju. Będziemy działać razem, wspólnie analizować różne projekty. Mam nadzieje, że będziemy w stanie wybrać takie, które będą korzystne i dla państwa polskiego, i dla naszych firm, i że będziemy je realizować  w przyszłości. 

 

– Oprócz wydobycia węgla energetycznego rozważamy wydobycie w przyszłości innych surowców, które są tak potrzebne w transformacji – mówi prezes Zarządu LW Bogdanka Kasjan Wyligała. – Posiadamy już analizę geologiczną stworzoną przez ekspertów, gdzie wybraliśmy perspektywiczne surowce: w 20 lokalizacjach 11 surowców. Dzisiaj zyskaliśmy do realizacji tych planów partnera, który jest globalnym liderem i graczem w branży.

 

 

Dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego rozpoczęła się dziś (09.1) w Lublinie. Tematami debat są między innymi: zabezpieczenie polskiej gospodarki w dobie wojny w Ukrainie, bezpieczeństwo narodowe, energetyczne i finansowe, a także rozwój potencjału infrastrukturalnego.

– Kluczowym tematem jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, który otworzył Szczyt. – Nawet w kontekście tych wydarzeń na Bliskim Wschodzie – Palestyna, Izrael – musimy znaleźć sposoby na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa energetycznego. Być może to są te małe elektrownie atomowe, być może to, co zaczęliśmy tworzyć wraz z Azotami, Bogdanką – klaster wodorowy. Dywersyfikacja surowców i sposobów wykorzystania nowych technologii w energetyce zapewni bezpieczeństwo.

Dziś wręczono także statuetki Bursztyn Polskiej Gospodarki 2023. Szczyt potrwa w Lubelskim Centrum Konferencyjnym do jutra (10.10).

PaSe / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version