Komunikaty głosowe na telefony komórkowe o konieczności opuszczenia budynku otrzymają w przypadku zagrożenia uczniowie zamieszkujący bursę szkolną w Puławach. Powiatowy Zespół Wychowania i Kształcenia wprowadził nowy system ewakuacji.
Komunikat na telefon
– Wykorzystując nowoczesne technologie szybciej można reagować w przypadku zagrożenia – mówi dyrektor placówki Mirosław Kozio. – Korzystamy z systemu Ewakuacja 24, dzięki któremu na numery, jakie zostały podane i wprowadzone do systemu, każdy z wychowanków, uczniów i pracowników dostanie komunikat: „Rozpoczynamy ewakuację budynku. Jeśli przebywasz na terenie Powiatowego Zespołu Wychowania i Kształcenia w Puławach zachowaj spokój i drogą ewakuacyjną udaj się do wyznaczonego miejsca zbiórki”.
– Pod naszą opieką jest bardzo duża liczba młodzieży, ale jesteśmy też w strategicznym miejscu. Tutaj znajduje się bursa, szkoła i szkoła dla dorosłych. W razie zagrożenia chcielibyśmy szybko reagować – dodaje Mirosław Kozio.
CZYTAJ: Zakończono budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów [ZDJĘCIA]
Jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w placówkach oświatowych
– Trzech wychowawców z każdego pawilonu ewakuowało wychowanków. Pozostała kadra sprawdza pokoje – mówi Paweł Mizura, pełniący funkcję koordynatora ds. bezpieczeństwa. – Chcemy, żeby informacja o zagrożeniu, jakie nastąpiło na terenie placówki, spowodowała, żeby wychowankowie szybko opuścili budynki. System jest skonstruowany w taki sposób, że jeśli wychowanek lub pracownik nie odbierze telefonu, pojawia się pewna sekwencja. Telefon będzie nadal dzwonił, aż w końcu ta osoba odbierze powiadomienie i go wysłucha.
– Takie rozwiązania są stosowane często w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wydaje mi się, że to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w placówkach oświatowych. Przy okazji montowaliśmy zwory (elektromagmetyczne zabezpieczenie drzwi przed otwarciem – red.), które działają na zasadzie systemu alarmowego. Nasi pracownicy na portierni będą mogli odblokować te zwory w sytuacji alarmowej. Ale również młodzież, która będzie wychodziła, gdy nastąpi wypadek, naciskając przycisk znajdujący się obok drzwi, odblokuje zworę. Przez minutę będzie bardzo głośny sygnał dźwiękowy, wtedy drzwi pozostają otwarte, a oni mogą bezpiecznie ewakuować się z budynku.
Krok w dobrą stronę
– Moim zdaniem jest to lepszy sposób niż w zeszłym roku, bo jest znacznie sprawniej. Każdy dostaje powiadomienie w tym samym czasie, a nie wychowawca musi poinformować uczniów, że jest ewakuacja – mówi jeden z uczniów Jakub Wieleba.
– To krok w dobrą stronę, bo dziś jesteśmy „przywiązani” do naszych smartfonów. Warto wykorzystywać je też do celów związanych z bezpieczeństwem, a nie tylko rozrywkowych – mówi Marcin Wolski z Grupy Edukacja 3.0. – Zresztą mamy przecież ogólnopolski system komunikatów, które dostajemy SMS-ami. One w jakiś sposób się sprawdzają. Tutaj mamy system bardziej złożony, bo on do nas dzwoni. Myślę, że skuteczność takiego docierania informacji będzie większa niż w innej formie. Musielibyśmy szukać alternatyw. Z nich mamy radiowęzeł i przekazywane przez niego komunikaty głosowe. Dzisiaj nie zawsze jest to skuteczne, ponieważ żyjemy w rozproszeniu. Trzeba byłoby te osoby najpierw znaleźć.
Dodajmy, że Powiatowy Zespół Wychowania i Kształcenia to nowa nazwa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach. Pod opieką tej placówki znajduje się ponad 300 osób. To głównie polska i ukraińska młodzież.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. pixabay