IT Tower powstanie w Lublinie. 100 milionów złotych na budowę obiektu [ZDJĘCIA]

pa091308 2023 10 09 194642

Na kampusie Politechniki Lubelskiej powstanie IT Tower. W nowym obiekcie mają kształcić się informatycy, ale znajdzie się tam także miejsce dla Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji.

„To przyszłość Lublina”

Na ten cel Politechnika Lubelska otrzymała 100 milionów złotych, które dziś na ręce rektora uczelni przekazał wiceminister finansów Artur Soboń: – Dzisiaj przekazujemy sto milionów złotych na budowę IT Tower – miejsca, które pozwoli kształcić kadry na potrzeby cyberbezpieczeństwa, informatyki, sztucznej inteligencji. To przyszłość Lublina. Mamy dzisiaj 5 tysięcy studentów informatyki w Lublinie. Mamy także 8 tysięcy zatrudnionych w tym sektorze mieszkańców Lublina, a także mikrofirmy – w sumie to kilkanaście tysięcy osób. Zakładam, że przy synergii współpracy biznesu, także tego, który pozyskamy przy budowie IT Tower, bo chcę, aby ta inwestycja oznaczała również przyciągnięcie dużych globalnych i polskich firm technologicznych, zakładam, że w ciągu najbliższych lat pracowników sektora IT będzie w Lublinie 25 tysięcy i stanie się on wiodący nie tylko technologicznie, nie tylko zaawansowaniem tego biznesu, ale także liczebnością osób pracujących w Lublinie. Chciałbym, aby Lublin stał się specjalizacją dla sztucznej inteligencji.

CZYTAJ: W Lublinie powstanie centrum robotyki. Miliony dla dumy Lubelszczyzny [ZDJĘCIA]

– Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 4 roboty – mówi rektor Politechniki Lubelskiej Zbigniew Pater. – Średnia dla Unii Europejskiej to 14. Musimy rozwijać nowoczesne technologie, takie jak Internet, jak technologie chmurowe, jak Big Data, jak robotyka. Te wszystkie technologie będą rozwijane w nowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. Będą tam odpowiednie laboratoria i ludzie, którzy będą realizowali nowe wyzwania, nowe projekty badawcze, gdzie będą powstawały rozwiązania, które będą wdrażane w mieście, regionie i Polsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

„Cyfryzacja to przyszłość”

– IT Tower będzie symbolem wejścia gospodarski i nauki regionu lubelskiego na nowe tory – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Centrum Sztucznej Inteligencji, która już nas otacza, która powstanie tutaj na Politechnice Lubelskiej, pozwoli po pierwsze ten wielki potencjał dydaktyczny wśród studentów uwolnić. IT Tower będzie symbolem zmian w Politechnice Lubelskiej, zmian dostosowanych do współczesnej gospodarki, do współczesnego biznesu. Cyfryzacja to przyszłość. Inwestycja w IT Tower to jasny sygnał, że to Lublin i region lubelski ma stać się stolicą sztucznej inteligencji, kształcenia kadr i kompetencji w sektorze IT.

– Politechnika Lubelska i idea powstania międzywydziałowego Centrum Bezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji to przede wszystkim usługi doradcze, które chcemy świadczyć na rzecz przemysłu, regionu – takie, które będą miały wpływ na zwiększenie świadomości istniejących zagrożeń – mówi prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej, prof. Dariusz Czerwiński. – To, co chcemy zrobić, to rozwój nie tylko przyszłych kadr. Chcemy, aby to centrum stało się takim core’em dla współpracy firm, żeby nasi naukowcy i studenci mieli kontakt z czołowymi firmami z branży IT, co też będzie miało wpływ na zwiększenie konkurencyjności tych firm w regionie.

CZYTAJ: Nowy wydział na nowy rok akademicki. Politechnika Lubelska rozpoczęła pracę [ZDJĘCIA]

– Kierunek informatyka na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki funkcjonuje od 23 lat – mówi dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, prof. Paweł Węgierek. – Staramy się kształcić kadry dla branży IT. W tym roku naukę rozpoczęło kolejnych 300 osób. Na kierunku informatyka kształconych jest ok. 1300-1400 osób. Corocznie ta liczba 300 nowych specjalistów w tej dziedzinie opuszcza nasze mury. Mam nadzieję, że powstanie nowego budynku, nowego obiektu, z nowoczesnym zapleczem, pozwoli zwiększyć te możliwości. I mam nadzieję, że rokrocznie co najmniej o 20 procent będziemy mogli zwiększać te liczy jeśli chodzi o absolwentów. Mówię tylko o wydziale. A idea międzywydziałowego centrum polega na tym, że również inne wydziały będą mogły kształcić informatyków, którzy będą wyspecjalizowani w poszczególnych branżach.

Prace nad budynkiem trwają od dwóch lat. IT Tower ma mieścić się pomiędzy Nadbystrzycką a główną osią kampusu. Będzie miał 8 kondygnacji nadziemnych i dwie kondygnacje podziemne, w których zlokalizowane zostaną garaże.

Uczelnia chce ruszyć z budową IT Tower pod koniec przyszłego roku.

EwKa/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version