Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja.
CZYTAJ: Eksperci: nadciśnienie tętnicze odpowiada za ponad połowę udarów mózgu
Należy tam udać się np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych – zwłaszcza, jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych. Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim można znaleźć poniżej oraz w załączniku na końcu tekstu.
W przypadków nagłych problemów dentystycznych można także skorzystać ze stomatologicznej pomocy doraźnej. Jej punkty działają w: Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Łukowie, Janowie Lubelskim i Zamościu. Ich listę i godziny otwarcia można znaleźć TUTAJ.
Pomoc na SOR-rze
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. NFZ podkreśla, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
Fundusz zwrócił uwagę na to, że pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej.
Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć można znaleźć poniżej.
PAP / RL / ToMa
Fot. pixabay.com